Kadınlar artık gönül rahatlığıyla namaz kılacak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu; camilerde kadınların namaz kıldığı hiçbir yerin erkekler tarafından işgal edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek konuyla ilgili bir genelge yayınladıklarını açıkladı.

Bardakoğlu “Bazen Cuma namazlarında, geçtiğimiz teravih namazlarında erkekler önceden gidip camide yer olmadığı vakit, bayanların namaz kıldıkları yeri işgal edebiliyorlar. Biz artık bunu önlememiz gerektiğini genelgelerle duyurduk” diye konuştu.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu; CİHAN’a yaptığı açıklamada; camilerin şov yeri olmaması gerektiğini belirterek, “Herkes camiye ibadet için gitsin ve ibadeti Allah rızası için yapsın” dedi. Kadınların nasıl namaz kılması gerektiği; başı açık ya da erkeklerle aynı safta namaz kılınıp kılınamayacağı konusunda Din İşleri Yüksek Kurulu’nun açıklanmış kararları olduğunu hatırlatan Bardakoğlu; “Bu kararlar da masa başında değil, 14 asırlık dini tecrübe ışında alınan kararlardır. Bu tecrübede; bayanların başı açık namaz kılmaları, erkeklerle aynı safta namaz kılmaları caiz değildir” diye konuştu.

Camiden içeri giren hiç kimseye neden geldin, içeri neden giriyorsun diye soru sorulamayacağını vurgulayan Bardakoğlu; şöyle devam etti: “Hepsine gönlümüzde yer var. Umud ediyoruz ki, camilerimizde de yer olsun. Bazen Cuma namazlarında, geçtiğimiz teravih namazlarında erkekler önceden gidip camide yer olmadığı vakit, bayanların namaz kıldıkları yeri işgal edebiliyorlar. Biz, artık bunu mutlaka önlememiz gerektiğini genelgelerle duyurduk. Bundan böyle, kadınların namaz kıldığı hiçbir yerin erkekler tarafından işgal edilmesine izin vermeyeceğiz. Hiçbir zamanda erkeklere farz mıydı, vacip miydi; kadınlara farz mıydı, vacip miydi tartışması yaptırmayacağız”

Kadın, erkek, genç ve çocukların camileri müştereken karşılıklı anlayış içerisinde kullanması gerektiğini aktaran Bardakoğlu, “Bu unsurlardan hangisi eksikse, emin olun o cemaat eksiktir” ifadesini kullandı.

Cami içerisine girmek; huzur ortamından yararlanmak isteyen herkesin saygıdeğer ve eşit taleplerde bulunduğunu ifade eden Bardakoğlu, bu nedenle kadınlara camilerde ayırılan yerlerin, daha geniş, ferah ve erkeklere denk mekanlar olmasını arzu ettiklerini vurguladı. Bu konuda çalışma başlattıklarını dile getiren Bardakoğlu, “İnanıyorum ki, bilhassa Ankara ve İstanbul’da önümüzdeki süreçte mesafeler alacağız. Bayanlar camilerde kendilerine daha iyi yerler ayrıldığını görecekler” şeklinde konuştu.

Camilerin içini genişletmenin zor olduğuna dikkat çeken Bardakoğlu; bayanlara saygının gelenek, görenek ve törelerin de bir parçası olduğunu belirtti. Kimsenin, camilerde bayanlara ayrılan yeri işgal etmeye hakkı olmadığını söyleyen Bardakoğlu, “Geride kalmış bazı kötü örnekler oldu. Ancak inanıyorum ki, samimi dindar bayanlar da namazın nasıl kılınacağını, nasıl kılındığı vakit daha kabule yakın olduğunu biliyorlardır ve bu kurallara uyacaktır” dedi.