Kadınlar Başbakan’dan yardım istedi

Her yıl binlerce kadının şiddete maruz kaldığı Türkiye'de yeterince kadın sığınma evi bulunmuyor.

Türkiye’de sığınma evlerin çok yetersiz olduğunu söyleyen Şefkat Derneği Başkanı Hayrettin Bulan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.

Resmi kayıtlara göre her yıl 500 kadın şiddete maruz kalarak öldürülüyor. Kayıtlara geçmeyen rakam ise üç bin dolayında. Mevcut kadın sığınma evlerinin Türkiye geneli mevcudu ise çocuklarla birlikte 500.

Türkiye’de sığınma evlerin çok yetersiz olduğunu söyleyen Şefkat Derneği Başkanı Hayrettin Bulan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istiyor. Sadece bu yıl içinde Türkiye içinden bin 500 kadının derneğe müracat ettiğini belirten Hayrettin Bulan, bunların büyük bölümünün doğu illerinden ve Karadeniz Bölgesi’nden olduğunu açıklıyor.

Kadınların uğradıkları şiddet sonrası hiç biryere başvuramadıklarını ifade eden Bulan, “Kadınlar korumaya muhtaçtır. Çünkü hem dayak yiyorlar ardın bir yere şikayet etmeye kaldığında ölümle tehdik ediliyorlar. Bu tür insanların devlet tarafından korunması gerekiyor. Beni her gün yardım için bir sürü kadın arıyor. Bunlar arasında özellikle genel evlerden arayanlar, pavyonlardan arayanlar, köylerden arayanlar var. Arayan kadınlar polise gittikleri taktirde kesin öldürleceklerini söylüyorlar. Biz Şefkat Derneği olarak elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu konuyla bizzat ilgilenmesini istiyoruz.” diyor.

İki çocuğu ile birlikte Konya Şefkat Derneği Kadın Sığınma Evi’nde kalan Filiz B, kendisi gibi şiddete maruz kalan kadınların biran önce kurtarılmasını istiyor. Kadınların erkeklere göre daha güçsüz olduğunu belirten Filiz B. “Kocam zorla, döverek sokağa attı beni. İki çocuğumla İstanbul’da sokak ortasında kaldım. Gidecek hiçbir yerim yoktu. Polise gittim kabul etmedi. Çocuk yuvasına gittim kabul etmedi. O geceyi çocuğumla birlikte yağmurun altında sokakta geçirdim. Sonradan kurtardığım 12 yaşındaki kızım okuduğu okulundan alınıyor evlendirilmek için. Bu daha çocuk. Söyleyin bana hangi vicdan kabul eder bunları. Benim yaşadığım bu zorlukları başkaları yaşamasın. Başbakanımız bu sorunlara bir çare bulsun.” diyor.

Kocasının işkencelerine dayanamayarak evden kaçan Nevin K. (46) ise yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatıyor. Kocasının esrar kullandığını açıklayan Nevin K. “Eşim işkence yapıyordu. Kafası yerinde olmadığında cocuklarımı elektriğe tutuyordu. Bütün bunlara dayanamadım. O yüzden bende evden kaçmak zorunda kaldım. Benim tek isteğim; bu tür sığınma evlerinin daha da açılması ve bizim gibi kadınlara yardım elini uzatmasıdır.” diye yardım bekliyor.

Öz babasının kendine tecavüz etmek istediği için evden kaçan 28 yaşındaki Tayyibe K. de yaşadıklarını şöyle özetliyor: “Ailem sürekli bana dayak atıyordu. Benim üstüme bir tane dükkanın tapusu vardı. Onu benden almak için sürekli dayak atıyorlar, işkenceye maruz bırakıyorlardı. Biryere kaçarım diye üstümü kapatıp gidiyorlardı. Öz babam bana tecavüz etmek istedi. Ben de bütün bunlara dayanamadım evden kaçıp polise başvurdum. Onlarda beni bu sığınma evine yerleştirdi. Bu sığınma evi olmasaydı belkide genel eve düşecektim. Yardım edenlerin hesinden Allah razı olsun.” diyor.