‘Kadınlar çalışmalarının karşılığını alamıyor’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, kadınların çalışmalarının karşılığını alamadığını söyledi.

Toplantıya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nevin Karaca, Merkez İlçe Başkanı Barkan Kalınomuz ve Kadın Kolları üyeleri katıldı.

Çerçioğlu, halen dünyada üç kadından birisinin şiddete maruz kaldığını ifade ederek başladığı konuşmasında, dünya kadınlarının yüzde 60’ının çalıştığını ancak elde edilen kazancın sadece yüzde 10’unun kadınlara geri döndüğünü söyledi. Anayasa profesörü Burhan Kuzu’nun geçen yıl Meclis’te yaptığı, saat 23.00’ten sonra evine gelen kadınlara komşuları tarafından kötü gözle bakıldığı açıklamasını büyük talihsizlik olarak değerlendiren Milletvekili Çerçioğlu, “Bu, AK Parti hükümetinin kadınlara bakış açısını ve zihniyetini göstermektedir. CHP Kadın Kolları olarak kadın milletvekili sayısını arttırmak için çalışıyoruz. Dünyada kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapılan 81 ülke var ve Türkiye de bunlar arasına sokulmak isteniyor.” dedi.

Toplantıda bir gazetecinin töre cinayetleri hakkındaki sorusunu da cevaplayan Özlem Çerçioğlu, Meclis’te bu konuyla ilgili olarak Töre Komisyonu kurulduğunu ancak bugüne kadar herhangi olumlu bir faaliyet yapamadığını söyledi. Gündelik hayatta her kadının başına gelebilecek olan sevme ve boşanma gibi olayların Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde farklı anlaşıldığını belirten Çerçioğlu, gerek cinayetler gerek baskılarla kadınların intihara sürüklendiği iddia etti.

Hükümetin mevcut sığınma evlerini çoğaltmak ve iyileştirmek için hiçbir çaba harcamadığını öne süren Çerçioğlu, “Geçen günlerde Antalya İl Sosyal Hizmetler Müdürü, sokakta yaşayan kadınları kısırlaştırarak, tecavüzlerin olumsuz sonuçlarının önüne geçmek istedi. Sosyal devletin ne demek olduğunu bilmeyenler çıkıp böyle bir açıklama yapıyor ve kadından sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, ağzını açıp bir şey demiyor.” şeklinde konuştu.