Kadınlar ‘çocuk yapma makinesi’ mi?

Kadınları "çocuk yapma makinesi" olarak nitelendiren Japonya Sağlık Bakanı Hakuo Yanagisava'nın istifası istendi.

Liberal Demokrat Parti’nin bir toplantısında, Japonya’daki doğum oranının azalmasıyla ilgili yaptığı konuşmada, kadınları “çocuk yapma makinesine” benzeten Yanagisava’nın bu benzetmesi muhalefetin ve feminist grupların tepkisini çekti. Bakan, “15-50 yaşlarındaki kadınların sayısı sabit. Çocuk yapma makinelerinin sayısı sabit olduğuna göre tek istediğimiz ellerinden geleni yapmaları” diye konuştu.

Bu konuşmanın ardından ana muhalefetteki Demokrat Parti’nin Genel Sekreteri Yukio Hatoyama, Yanagisava’nın açıklamalarının affedilemez olduğunu ifade etti. Hatoyama, ”Bu tamamen kadınlara karşı bir saygısızlık. Çocuk sahibi olmak ya da olmamak karı kocanın hür olarak karar vereceği tabii bir meseledir” diye konuştu. Sosyal Demokrat Parti üyelerinden Mizuho Fukuşima da Sağlık Bakanı’nın istifa etmesini istedi ve Yanagisava gibi bir bakanı barındıran kabineye hoşgörü gösterilemeyeceğini dile getirdi.

Japon Kyodo ajansının haberine göre, 71 yaşındaki Yanagisava, tepkilerin ardından “makine” sözcüğünü kullandığı için özür dilediğini açıkladı.

Japonya’nın nüfusu doğum oranının az olmasından dolayı 2005’te 127 milyona düştü. Bu durum iş gücü azalması ve yaşlılara ödenen emekli ve sağlık masraflarının sosyal sistem üzerine daha fazla yük getirmesine neden oldu

Japonya’da 2005’e göre doğum oranı her bir kadına hayatı boyunca 1.26 bebekle en düşük seviyeye düşmüştü. Başbakan Şinzo Abe de çiftlerin çocuk yapması için teşvik edilmesi gerektiğini açıkladı. Çocuk büyütme masraflarının artışı, kadınların doğum için işini bırakması gibi nedenler, Japonya’da kadınların doğum yapmama nedenleri arasında gösteriliyor.