Kadınlar da salkım bombalarını temizliyor

Lübnan savaşında kullanılan salkım bombalarını temizlemek üzere ülkede kadınlar da seferber oldu.

Kadınlardan oluşan ilk ekipten Rahil Kurani (35), “Bu işi para için değil, her gün salkım bombaları nedeniyle yaşamını yitiren kardeşlerime yardım için yapmaya karar verdim” dedi.

Kurani, salkım bombaları nedeniyle başta çocuk ve çiftçiler olmak üzere çok sayıda Lübnanlının yaralandığını ya da öldüğünü gördükten sonra, Sur kentinde bulunan Ahiram hastanesindeki işinden istifa etmeye karar vermiş.

30 kadın arasından seçilen Kurani ve diğer 6 kadın, bu işten ayda 700 dolar kazanıyor.

İsveç Kurtarma Ajansı tarafından eğitilen ve modern araçlarla çalışan ekipten 24 yaşındaki Hana Kiryani, mayın ve salkım bombaları konusunda yoğun bir eğitim aldıklarını vurgulayarak, “Bu zor bir meslek ancak topraklarımızı bombalardan temizlememiz gerek, Allah bizi koruyor” dedi.

Ekipten 20 yaşındaki Zeynep Mehanna da yaptığı işi överek, bu sayede çocuk ve çiftçileri ölmekten kurtarabileceklerini söyledi.

Mehanna, “Evlendiğimde bu harika maceramı çocuklarıma anlatacağım” diye konuştu.

İsveçli mayın ve bomba uzmanı Pier Piergen ise kadınların yaptığı işten gurur duyduğunu belirterek, “Kızlar şimdiden mayın döşenmiş 3 bölgeyi temizledi” dedi.

Projenin başkanı Goran Manson ise kadınların Lübnan halkının bir parçası olduğunu ve kadın-erkek eşitliği ilkesine dayanarak kadınların da bu işe katılmasına karar verildiğini belirtti.

Manson, “Kadın ile erkek arasında ayrım yapmıyoruz. En iyilerini seçiyoruz” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler Mayın Temizleme Koordinasyonu Merkezi sözcüsü Dalya Ferran ise, 841 bölgede, 34 milyon metrekarelik alanda salkım bombası olduğunun belirlendiğine ve şimdiye dek sadece bölgenin yüzde 10’unun temizlenebildiğine dikkati çekti.