Kadınlar daha az felç riski taşıyor!

Yapılan araştırmalara göre yüksek tansiyon hastası kadınların aynı hastalığa sahip erkeklere göre daha az inme (felç) riski taşıdığını ortaya kondu

Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu tarafından yapılan bir araştırma, yüksek tansiyon hastası kadınların aynı hastalığa sahip erkeklere göre daha az inme (felç) riski taşıdığını ortaya koydu. Türkiye genelinde 7 bölgede, 22 il ve 39 merkezde yaklaşık 1,5 yıl süreyle dahiliye ve kardiyoloji uzmanlarına dağıtılan anket formları üzerinden yürütülen araştırmada, 7 bin 131 anket formundan Türkiye genelini yansıtacak şekilde 54 yaş üzerindeki 6 bin 790 hastaya ait bilgiler istatistiksel analiz yöntemiyle ele alındı.

HİPERTANSİYON HASTASIYIZ
TKD Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Giray Kabakçı, araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, inmenin, dünyada kalp hastalıkları ve tüm kanser türlerinin toplamının ardından üçüncü en büyük ölüm nedeni olduğunu belirtti.

KÖTÜ KOLESTEROL
Türkiye’de 18 yaş üstündeki nüfusun yaklaşık üçte birinin hipertansiyonu bulunduğunu ve bu hastalığa kadınlarda daha fazla rastlandığını belirten Prof. Dr. Kabakçı, buna karşın araştırma sonuçlarının inme riski açısından kadınların erkeklere oranla daha şanslı olduğunu gösterdiğini ifade etti.
Araştırmada kalp damar hastalıklarının oluşumu için önemli risk oluşturan düşük yararlı kolesterol (HDL) düzeyinin en fazla Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da, ”trigliserid” adı verilen kan yağı yüksekliğinin de en fazla Güneydoğu Anadolu’da olduğu tespit edildi. Buna karşın zararlı kolesterol (LDL) yüksekliğinin de en az Akdeniz Bölgesi’nde görüldüğü ortaya çıktı.