Kadınlar gününde elçi eşleri Beypazarı’na çıkarma yaptı

Dünya Kadınlar Günü'nde Ankara'daki kadın büyükelçiler ve büyükelçi eşleri Beypazarı'nda bir araya geldi.

Otobüsle Beypazarı’na gelen kadın büyükelçiler ve elçi eşlerini ilçe girişinde Beypazarı Kaymakamı ve Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş karşıladı. Kadınlardan oluşan heyeti, ilçe kaymakamı ve belediye başkanı araçlarla Beypazarı’na hakim bir tepe olan Hıdırlık Tepe’ye götürerek heyetin buradan ilçeyi izlemesini sağladı.

Belediye Başkanı Yavaş, burada ilçenin tarihi ve turistik yapısından bahsederek, Beypazarı evlerini tanıttı. Beypazarı evlerini hayranlıkla izleyen kadın elçi ve elçi eşleri daha sonra ilçe merkezindeki tarihi Taşmektep’te yöresel yemekler yiyerek mahalli türküler dinledi.

Öğle yemeğinin ardından panelin yapılacağı alana geçildi. Panelde ABD Büyükelçisi eşi Maro Squire, ABD’deki kadının durumu anlattı. Squire, Mart ayının ABD’de kadınlara ayrıldığını belirterek, bu ay boyunca çeşitli etkinliklerin düzünlendiğini söyledi.

Irak Büyükelçisi eşi Kailaniya Omran konuşmasında Irak’ta okulların eksikliğinden bahsederek çocukların okula gidemediğinden dert yandı. Omran’ın konuşmasında oldukça duygulandığı gözlenirken Squire’nin konuşmayı çok dikkatli bir şekilde takip ettiği görüldü.

Beypazarı’ndaki panele katılan heyetde şu büyükelçiler ve elçi eşleri yer aldı: ABD, Küba, Macaristan, Polonya, Rusya, Malezya, Tacikistan, Güney Afrika, Özbekistan, Suudi Arabistan, Ürdün, Irak, Arjantin, Litvanya, Portekiz, Mısır, Ukrayna ve Fas’ın büyükelçi eşleri ile, Hindistan, Yenizelanda, Bosna Hersek’in kadın büyükelçileri.

Konuşmaların ardından konuklara Kaymakam Haluk Nadir ve Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından ilçeye ait çeşitli hediyeler verildi.