Kadınlar gününe katılan erkekler yüzünden tartışma çıktı

Adana'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşü olaylı geçti. Kadınların yürüyüşüne erkeklerin katılmasını istemeyen AMARGİ adlı kadın örgütü üyeleriyle KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyeleri arasında tartışma çıktı.

Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde toplanan Demokratik Toplum Partili kadınlar, Demokratik Özgür Kadın Hareketi üyeleri, AMARGİ adlı kadın örgütü ve Eğitim Sen üyeleri birlikte yürüyüşe geçti.

Polisin üst aramasından geçtikten sonra erkeklerin yürüyüşe katılmasını istemeyen AMARGİ adlı kadın örgütü ile KESK Dönem Sözcüsü Güven Boğa arasında erkeklerin yürüyüşe katılmaması konusunda tartışma yaşandı.

Boğa, “İstemezlerse biz de yürüyüşe katılmayız” deyip sendika üyeleriyle birlikte yürüyüşten çekildi. Yağmur altında yapılan yürüyüşte Demokratik Özgür Kadın Hareketi Başkanı Handan Babayiğit ile Tertip Komitesi arasında da “erkek” sebebiyle tartışma yaşandı.

Sendika üyesi erkekler ile bir grup kadın yürüyüşten çekildi. Mustafa Kemal Bulvarı’ndan Kasım Gülek Köprüsü’ne geçen bin kadın, sloganlar atıp, düdük çalarak İstasyon Meydanı’na geldi. EMEP İl Temsilcisi Sevil Aracı, burada yaptığı konuşmada, kadınların toplumda ikinci plana itilmesinin önüne geçilmesini istedi. Halay çekip türküler söyleyen kadınlar daha sonra olaysız dağıldı.