Kadınlar için hasta ve yaşlı eğitim programı tamamlandı

İzmir'de Bornova Belediyesi'nin "Evde Yaşlı ve Hasta Bakımı" isimli eğitim programı tamamlandı.

Düzenlenen törenle son mezun kursiyerler, sertifikalarını Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan’dan aldı. Ayrıca gönüllü eğitim veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun doktor eşi Türkegül Kocaoğlu, Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hülya Güven ve Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Ferhan Şirvan’a teşekkür belgesi verildi. Törene katılamayan Dr. Kocaoğlu’nun teşekkür belgesini, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Serpil Güngör aldı.

“Ne iş olsa yaparım” döneminin ve klasik belediyeciliğin kapandığını söyleyen Başkan Aydoğan, “Her şeyin başı bilgi ve meslektir. İlçe sınırları içinde yaşayan ve evde bakım hizmetine ihtiyaç duyan yaşlı, engelli ve hasta vatandaşlarımızın mağduriyetini giderecek tıbbi bakımlarından ev bakımına, yemek pişirme, alışveriş, fatura ödeme ve giyim kuşamdan sohbet etme ve kitap okumaya kadar her konuda gönüllü öğretim görevlileri tarafından kaliteli kursiyerler yetiştirdik.” dedi.

Dar gelirli, işsiz, en az ilköğretim okulu mezunu, 20-45 yaş arası ve hiçbir sosyal statüsü olmayan hanımlara eğitim vererek bu iş kolunda nitelik kazandırdıklarını anlatan Aydoğan, “Meslek sahibi olmalarını sağlayarak iş bulmalarını kolaylaştırdık. Projenin hedeflenen yüzde 40 iş bulma zorunluluğunun yanısıra AB’nin bütün kriterleri yerine getirildi. 114 kişi başarıyla mezun oldu, 47 kişi işe yerleştirildi. 10 aylık kurs döneminde kursiyerlere günlük 5 avro harçlık da verildi.” şeklinde konuştu.

Sertifika törenine İş-Kur İzmir İl Müdürü Süleyman Boyacıoğlu, Proje Koordinatörü Selma Nalbantoğlu, belediye meclis üyeleri, Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’ndan Prof. Dr. Ayla Bıyık da katıldı.

BELEDİYENİN İKİ PROJESİ DE KABUL GÖRDÜ

Bornova Belediyesi, 2005 yılı başında AB’ye iki projeyle başvurdu, ikisi de kabul gördü. İlk proje gençlerle ilgiliydi. 218 bin Euro hibe kredi sağlandı. Nisan ayında başlayan kurslarda toplam 573 kadın ve genç yararlandı. Ara teknik eleman kursuna 453 genç katıldı ve bunlara günlük 10 Euro harçlık verildi. Ölçüm Tekniği ve Kalibrasyon, Bilgisayar Yardımı ile Tasarım ve Üretim (CAD- CAM Programlanabilir Lojik Kontrol PLC), Hidrolik Devre Elemanları ve Uygulama Teknikleri, Pnömatik Devre Elemanları ve Uygulama Teknikleri Asansör Montajı ve Bakımı, Soğutma Teknisyeni Yetiştirme Kursu, Ara Teknik Elemanlar için Kaynak Teknolojisi Kursu, Bilgisayar Kontrollu Takım Tezgahları (CNC) Programlama Kursu, Delme – Tornalama – Frezeleme için Takımlar ve Kesici Uçlar konularında 10 ayrı branştaki kurslarda 15’er günlük dönemler halinde yapıldı. Kurslar 16 Aralık’ta sona erdi. Kursiyerlerin 448’si eğitimini başarıyla tamamladı. Sertifika almaya hak kazananlardan 143’i işe yerleştirildi.