Kadınlar için mesleki eğitim projesi tanıtıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca başlatılan Gönül Elçileri Projesi'nin ikinci basamak toplantısı Balıkesir'de gerçekleştirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca başlatılan Gönül Elçileri Projesi’nin ikinci basamak toplantısı Balıkesir’de gerçekleştirildi. Toplantıda kadınlar için mesleki eğitim faaliyeti görüşüldü.

Vali Ahmet Turhan’ın eşi Nuran Turhan’ın önderliğindeki toplantı Polisevi’nde yapıldı. Toplantıya Gönül Elçileri çalışma ekibi de katıldı. Çeşitli nedenlerle eğitimine ara veren kadın ve kız çocuklarının tekrar eğitim kurumlarıyla buluşturulması ve desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, konuşan Nuran Turhan, Balıkesirlilerin projeye destek vereceklerine inandıklarını bildirdi.

Türkiye’nin en büyük gönüllü hareketinin, gönül elçileri projesinin ikinci aşaması için toplandıklarını ifade eden Turhan, “Toplum kalkınmasında gönül elçileri şemsiye projesinin ikinci alt bileşeni olan ‘kadın ve güçlenme’ kapsamında kadınlar için mesleki eğitim projesi olarak hazırlanmıştır. Söz konusu proje eş zamanlı olar olarak 81 ilde uygulanacaktır.” dedi.

Geçmiş dönemde Balıkesir’de hem gönül elçileri projesinin hem de projenin ilk aşaması olan koruyucu ailenin tanıtımını yaparak başarılı sonuçlar elde edildiğini söyleyen Turhan, “Koruyucu aile ile ilgili çalışmalarımız devam ederken eğitimi yarım kalan kadınlarımızın eğitimlerini tamamlamaları, bir meslek, bir iş sahibi olmaları için buradayız. Kadının eğitim seviyesi yükseldikçe işgücü ve istihdama katılma eğilimi artmaktadır. Son zamanlarda kadınların iş yaşamına katılımları, eğitim durumuna bağlı olarak başarılı tablolar sergilenmektedir. Proje kapsamında gerçekleştirilecek mesleki eğitimler, istihdam dışı kalan genç kız ve kadınların çoğunluğunun ilköğretim seviyesinde eğitim aldığı, yeterli mesleki eğitim ve beceriye sahip olmadığı göz önüne alınarak planlanacaktır.” diye konuştu.

Projede kapsamında kadınların yaşlarına bakılmadan mesleki açık öğretim ortaokul ve liselerine kayıt yaptırmalarını sağlanacak. Toplantıda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Mehmet Sakallı, proje hakkında bilgilendirmede bulundu.