Kadinlar nafaka talebiyle ‘Kadin Haklari Danisma ve Uygulama Merkezi’ne basvuruyor

DIYARBAKIR - Diyarbakir Barosu Kadin Haklari Danisma ve Uygulama Merkezi'ne 2 yilda 700 kadin basvuru yapti.

45 kadin avukatin görev aldigi merkeze kadinlar, daha çok nafaka alabilmek için müracaatta bulunuyor. Bu yil yapilan basvurularin 121’i bosanma, 130’u ise nafaka talebi oldu. Geçen yil basvuru yapan kadinlarin yüzde 54’ü esinin kendisine ekonomik siddet uyguladigini söylerken, cinsel siddet sikayet yüzde 20, tehdit ve sözlü siddet yüzde 46 oldu.

Önceki yil Diyarbakir Barosu Kadin Haklari Danisma ve Uygulama Merkezi’ne 364 kadin basvuru yapti. Açilan dava sayisi 211 olurken, basvuranlarin taleplerinin en basinda ise hukuki danismanlik, bosanma, nafaka, velayet ve tazminat var.

Basvurularin ardindan açilan dava türleri bosanma 97, nafaka 67, velayet 20, babalik 6, müdahil vekilligi 5, tazminat 2, alacak 7, sikayet 3, tecavüz davasi 3, nüfus tashihi 3 ve tedbir 1 olarak siralandi. Basvrucularin yüzde 70.7’sinin resmi nikahli, yüzde 14.1’inin dini nikahli, yüzde 1.6’sinin ise nikahsiz oldugu belirlendi. Basvurucularin yüzde 34.4′ okur yazar degilken, yüzde 12.5’i okur yazar, yüzde 30.2’si ilkokul, yüzde 1.3’ü ise yüksekokul ve fakülte muzunu oldugu belirlendi.

Siddetin kaynagina iliskin alinan cevaplara göre de basvuran kadinlarin yüzde 73.3’ü aile içi siddet, yüzde 3.5’i aile disi siddet gördügünü belirtti. Basvuran kadinlarin yüzde 65.6’si sözel siddet, yüzde 63’ü fiziksel siddet, yüzde 54’ü ekonomik siddet gördügünü söyledi.

Cinsel siddete ugradin mi sorusuna yüzde 20.3 oraninda evet, yüzde 79.7 oraninda ise hayir cevabi verildi. Basvurucularin yüzde 46.9’u tehdit edildigini dile getirdi. Kültürülen siddete ugradiniz mi sorusuna yüzde 10.9 evet, yüzde 89.1’i de hayir cevabi verirken, basvuran kadinlarin yüzde 62.1’i duygusal siddet gördügünü ifade etti.

Diyarbakir Barosu Kadin Haklari Danisma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Avukat Nadide Kurul, kendilerine basvuran kadinlarin çogunlukla nafaka alma ve bosanma talepleri ile basvuruda bulundugunu kaydetti.

Merkeze 2 yildir en çok basvuru talebinin nafaka almak oldugunu belirten Kurul, bu basvurularda kadinlarin çevre ve sosyal yapinin etkisiyle nikahli ama ayri kalmak istediklerini, bu sorunun nedenini de bölgenin yapisi ve çevreden kendilerine verilecek tepkilerden kaynaklandigini vurguladi.

Orta yasli olan kadinlarin daha çok bosanmak için basvuru yaptigini dile getiren Kurul, “Özellikle siddet gördügü için basvuran kadinlarin sayisi az. Ancak baska bir sikayetle gelen her kadina yönelik siddet uygulandigini tahmin ediyoruz. Siddet gören kadinlarin basvuru yapmamalari yada bu durumlarini dile getirmemelerinde ki en büyük neden korku. Diyarbakir’da siginma evi yok. Peki bu kadin nasil yasamini sürdürecek? Bu olanaklar olmadigi için kadinin bu sorununu dile getirmesi biraz zor. En önemli etken ise kadinin ekonomik özgürlügü yok. Nafaka almak için basvuran kadinlarin hukuki ihtiyaçlarini karsiliyoruz ve davalarina bakiyoruz. Mahkemenin kararinin ardindan nafaka hakkini kazanan kadinlarin eslerinden nafakalarini tahsil etmekte güçlük çekiyoruz. Esi çalismiyorsa bunu zaten almamiz çok zor. Ama bunu duygusal olarak söylemeliyim ki tahsil oranlari çok çok düsük.” dedi.

Ailenin korunmasi amaciyla çikarilan 4320 sayi yasanin iyi oldugunu ancak bir takim eksikliklerinin bulundugunu kaydeden Kurul, devletin kadinlara bu yasa ile birlikte sosyal ve ekonomik açidan yardim etmesi gerektigini söyledi.

Kadinlara karsi uygulanan siddetin küçük bir takim toplantilarla bitirilemeyecegini anlatan Kurul, ciddi devlet kampanyalarinin devreye sokularak, erkeklerin bilgilendirilmesiyle bunun önüne geçilebilecegini ifade etti.

Diyarbakir’in çesitli yerlerinde 1.5 yildir kadinlara yönelik brosür el ilanlari ve bir çok konuda haklarini anlattiklarini belirten Kurul, özellikle belediyelerin açtigi çamasir, tandir ve okuma salonlarina gelen kadinlara yönelik egitim çalismalarini yürüttüklerini belirtti.