Kadınlar tiyatroyla ‘savaşa hayır’ diyor

Savaş, dünyada en çok kadınları ve çocukları etkiliyor ve savaş sonrasında yenen tarafta da olsa aslında kadınlar her zaman yenilmiş oluyor.

Bulundukları her platformda ‘savaşa hayır’ diyen kadınların sesi bu kez de tiyatrodan yükseliyor. 6 yıldır kadın bakış açısıyla tiyatro yapmayı hedefleyen Tiyatro Boyalı kuş, “Kadınlar Savaşı (bu bir oyun değildir!)” adlı oyununda, dram ile komediyi bir araya getirerek tarih boyunca ve bugün yapılan tüm savaş ve işgallere karşı çıktığını ilan ediyor. Aristofanes’in ünlü komedyası Kadınlar Savaşı’ndan esinlenerek yazılan oyunda, kadınların savaşa ve şiddete karşı nasıl mücadele ettikleri komediyle sunulurken, dram bölümlerinde savaşlar kadınların gözüyle sorgulanıyor.

Aristofanes’in komedyasında, kadınların savaşı durdurmak için Akropolis’i ele geçirmeleri ve erkeklerle ilişkiye girmemeye karar vermeleri konu edilir. Kadınlar parayı ele geçirerek arzuladıkları barışa ulaşmayı hedefler. Tiyatro Boyalı Kuş da oyununda dört kadın tipinden yola çıkarak, kadınların gücü ele geçirip erkeklere karşı koymalarını anlatıyor. Erkek rollerini yine kadınlar canlandırıyor. Dram bölümlerinde ise oyuncular Burçak Karaboğa, Elif Ongan Tekçe, Aynur Tokluoğlu ve Hasret Canan Tutuş tek kişilik performanslarıyla antik kadın kahramanları başarıyla canlandırıyor.

Jale Karabekir, Ülfet Sevdi ve Bilge Açıkgöz’ün sahneye hazırladığı oyunda, savaşın demokrasi adına yapılıyor olmasına gönderme yapılıyor. Kadınların yeterince güçlü olmadıkları için erkeklerle kavga edemeyeceği; ancak başka yollarla onları engelleyebileceği vurgulanıyor. “Savaş kadar kötü, savaşın ardı” diyen Troya kraliçesi Hekabe’nin sözleri Bosna’da tecavüze uğrayan yüz binlerce kadını hatırlatıyor izleyenlere. Kadınlar Savaşı adlı oyun 12 Mart’ta Ortaköy Afife Jale Sahnesinde ve 14-28 Mart’ta Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde oynanacak.