Kadınlar ‘Vira-Bismillah’ deyip denize açılıyor

Rizeli Havva Latifoğlu (40) isimli bayan 15 yıldır balıkçılık yapıyor.

Bayan olarak balıkçılık yapmasının ilk başlarda erkekler tarafından yadırgandığını belirten Latifoğlu, “Kadından başbakan, cumhurbaşkanı oluyor da niye balıkçı olmasın ki?” diye tepkisini ortaya koyuyor.

Denizi çok sevdiğini ve çocuklarının nafakasını çıkartmak için bu işi yaptığını söyleyen Latifoğlu, “Oje yerine balık pulu, parfüm yerine balık kokusu. Yaşayıp gidiyoruz çok şükür.” diyor.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde yaşayan Havva Latifoğlu, aile ekonomisine katkı sağlamak için Karadeniz’in hırçın dalgaları arasında küçük teknesi ile tam 15 yıldır balıkçılık yapıyor.

4 çocuk annesi Latifoğlu, her balığa çıkışında işe ve çocukları tarafından vedalaşarak günün ilk ışıkları ile birlikte denize açılıyor.

Latifoğlu’na yeğeni ve bazen de bayan arkadaşları eşlik ediyor. Bir gün önceden denize ağlarını atan Latifoğlu, 12 saat bekledikten sonra tekrar denize açılıp ağlarını topluyor. Yüzme bilmemesine rağmen büyük bir cesaret örneği sergileyerek küçük teknesi ile Karadeniz’in hırçın sularında balık avlayan Latifoğlu, erkeklere taş çıkartırcasına denize ağ atıp balık tutuyor. Ağlarını denizden toplayan ve sahile çıkartan Latifoğlu, burada çocukları ve eşinin de yardımı ile ağlardan balıkları seçip satarak aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Balıkçılığa aile ekonomisine katkı sağlamak için tek bir ağla başladığını söyleyen Latifoğlu, “Daha sonra küçük bir sandal aldım. Ardından tekne aldım. 15 yıldır bu şekilde balıkçılık yapıyorum.” dedi. Eşinin rahatsızlığı dolayısıyla balıkçılık yapamadığını belirten Latifoğlu, o boşluğu kendisinin doldurduğunu dile getirdi.

Bir kadın olarak balıkçılık yapmasının ilk başlarda çok yadırgandığını söyleyen Latifoğlu, “Zamanla buna alıştılar. Kadından başbakan, cumhurbaşkanı oluyor da niye balıkçı olmasın ki? Oje yerine balık pulu, parfüm yerine balık kokusu. Yaşayıp gidiyoruz çok şükür. Bu şekilde hem aile ekonomime katkı sağlıyorum. Hem de çocuklarım için para verip alacağım balığı kendim tutuyorum.” dedi.

Zaman zaman denizde zor anlarda yaşadığını dile getiren Latifoğlu, “Karadeniz bu insanı gibi onun da sağı solu belli olmuyor. Bir defasında denizde fırtınaya yakalandım. Alabora olmaktan zor kurtuldum ve dümeni kıra kıra sahile çıktım.” diye konuştu.

Eşinin bu mücadelesine hayran olduğunu dile getiren Mustafa Latifoğlu ise “Eşim çok cesaretli biri. Bende yaptığı her işte ona destek olmaya çalışıyorum. Denize her çıkışında eşimi dikkatli olması konusunda uyarıyorum. Çünkü o denize çıkınca gelene kadar aklımız hep onda kalıyor. Yüzme bilmediği için mutlaka can yeleği giymesini söylüyorum. Ama galiba bazen giyiyor bazen de giymiyor.” dedi.

Latifoğlu eşinin bu azminin insanlar için örnek olması dileğinde bulundu.