Kadınlara ayrı cami gündemde değil

Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın, ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için kadınlara ayrı cami tahsis edilmesinin sözkonusu olmadığını ifade etti.

Dinle ilgili tartışmalarda her herlü bilgi, belge ve yorum çeşitliliğinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait olduğunu vurgulayan Aydın, bu tür tartışmalı durumlarda müracaat edilecek makamın Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu kaydetti.

Kadınların camilerde ibadetlerini yerine getirmesiyle ilgili bir soruya cevap veren Bakan Aydın, “Kadınlarımızın ibadetlerini rahat bir şekilde yapılması için her türlü tedbiri alacağımızı söyledik, alıyoruz da. Bu her türlü tedbir içinde onların rahatsız olmayacağı, ikinci sınıf vatandaş izlenimi doğmayacak her türlü tedbiri alıyoruz. Diyanet İşleri bunu birçok kez açıkladı. Kadınlarımız cumaya gidecekse rahatça gidebilmeli, 5 vakit için gidecekse rahatça gidebilmeli. Çünkü namaz herkese farz, sadece erkeklere değil. Dolayısıyla kadınlarımızın ibadetlerini rahatça yapması için her türlü kolaylık sağlanacaktır.” dedi.

Bir gazetecinin “Kadınlara ayrı cami düşünülüyor mu?” diye sorması üzerine bakan Mehmet Aydın, kadınlara ayrı caminin kesinlikle düşünülmediğini, Diyanet’te böyle bir görüşün telaffuz edilmediğini kaydetti. Namaz, ibadet ve inanç konusunda kadın ile erkek arasında bir ayrım olmadığını vurgulayan Gönül, “Namaz kılmak isteyen herkes mümindir. Dolayısıyla inanç konusunda, ibadet konusunda, ahlaki sorumluluk konusunda kadın ile erkek arasında hiçbir fark yoktur. Kur’an o konuda son derece açıktır.” diye konuştu.