kadınlarda ‘polikistik over sendromu’ görülüyor

Türkiye'de her 15 kadından birinde görülen 'polikistik over sendromu' kadınlarda kısırlığa neden oluyor.

Ulusal Üreme Tıbbı ve Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, “polikistik over sendromu”nun kadınlarda pek çok probleme neden olan önemli bir sağlık sorunuu olduğunu kaydetti. Hastalığın, kısırlık ve tüylenmede artış gibi estetik sorunlara yol açtığını belirten Yaralı, polikistik over sendromu olan iki hastadan birinde şeker düzensizliği çıktığını dile getirdi. Yaralı, polikistik over sendromunun doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan hormonal bozukluk olduğunu vurguladı. Bu hastalığın kadınlarda yüzde 6-8 oranında görüldüğünü dile getiren Yaralı, “Başka bir deyişle her 12-15 kadından birinde polikistik over sendromu var” dedi.

Adet düzensizliği ve tüylenmede artışın sendromun belirtileri olduğunu söyleyen Yaralı, hastalığın gebe kalmayı engellediğini de aktardı. Kadınlarda yumurtlama hormonunun progesteron olduğunu dile getiren Yaralı, “Ancak bu hastalarda sadece östrojen hormonu hakim. Böyle olunca da ihmal edilmiş vakalarda rahim iç tabakası kalınlaşır, bunun sonucunda da rahim içi kanseri ortaya çıkar” şeklinde konuştu.

Gebe kalamama şikayetiyle değişik merkezlere başvuran kadınların neredeyse yarısında polikistik over sendromu bulunduğunu kaydeten Yaralı, hastalığın başka rahatsızlıklara da neden olduğunu vurguladı. Polikistik over sendromunda, şeker hastalığında olduğu gibi insülin etkisine karşı direnç olduğunu aktaran Yaralı, bu hastalığı olanların yüzde 40’ında gizli şeker, yüzde 8’inde de aşikar şeker olduğunu dile getirdi. Yaralı, “Neredeyse polikistik over sendromu olan iki hastadan birinde şeker düzensizliği çıkıyor.” dedi.

Yaptıkları bir araştırma sonucunda, polikistik over sendromu bulunan hastaların yarıya yakının anne ve babasında da gizli ya da aşikar şeker tespit ettiklerini bildiren Yaralı, bu nedenle ailelere de şeker taraması yapılması gerektiğini bildirdi.