Kadınları sahada erkekler yönetiyor

Türkiye'de kadınları sporda erkekler yönetiyor. Hani derler ya her başarılı erkeğin arkasında bir bayan vardır diye. Bu söz sporda değişiyor.

Erkeklerin hüküm sürdüğü bayanların liginde bu duruma kadın sporcular farklı, erkek antrenörler farklı yorum getiriyor.

Kadın sporcular, “Biz kaprisliyiz, başka bayanın kaprisini çekemeyiz’ derken, erkek antrenörler ise “Evlendikten sonra hamilelik ve ardınan annelik duyguları spordan uzaklaştırıyor onları” diyor.

Geçen yılın Türkiye Kupası şampiyonu Eskişehir Anadolu Üniversitesi Bayan Hentbol Takımı’nın başarılı sporcularından Serpil İskenderoğlu, “Aslında bu konuyu hocamıza sorun. Kadınlarla uğraşmak gerçekten zordur. Erkekler daha sert ve dayanaklı. O nedenle spora antrenörlük yaparak hizmet edebiliyor. Biz, müsabakalara hazırlanırken, naz-tuz yapabiliyoruz. Başımızdaki antrenör erkek olduğu için bunu yapıyoruz. Bayan olsa bu kadar naz yapamayız. Ancak, bir hatamız olduğu zaman erkeklere olduğu kadar bize de hocamız bağırıyor, çağırıyor.”

Milli hentbolcu Fatma Özbahar ise, sporu bıraktığında antrenörlük yapmayı düşünmüyor. Özbahar, “Bayanlar kaprisli ve sorunları olabiliyor. Daha duygusal olabiliriz. Bayan antrenör olduğu zaman kadınlar daha larç oluyor. Erkekler ölçüsünde sert davranıyor. Bayanların antrenör olmasını isterim. Çünkü, erkeklerle her şeyi konuşamazsınız, söyleyemezsiniz. Türkiye’de bayan antrenörlerin artmasını isterim.” şeklinde konuşuyor.

Anadolu Üniversitesi Bayan Hentbol Takımı Antrenörü Sinan Öner de, 25 yıldır bayanların antrenörlüğünü yaptığını ve zorlandığını ifade ediyor. Öner, halen de bazı şeylere alışmasına rağmen bir takım zorluklar yaşadığını kaydediyor. Öner, “Kadınlardan teknik açıdan daha çok şey bekliyoruz. Ama fiziki yapılarından dolayı olmuyor. Erkeklere göre daha avantajlıyız. Fazla polemiğe girmiyorsunuz. Bayanlarda en büyük sorun. dışardaki sorunu sahaya getiriyorlar. Erkekler bu sorunu aşabiliyor. Güçlü kalabiliyorlar. Kadınlar özgüvenini sahaya yansıtamıyor. Bir maçta çok çok iyi olan oyuncu ertesi maçta bunu yansıtamıyor. Bu, sadece bizde değil. Avrupa ve İskandinav ülkelerinde de var. Psikolojik dayanıklılıkları güçlü değil. Uğraşmıyorlar. Kendilerini iyi bildikleri ve tanıdıkları için erkeklerle yarışa girmiyorlar. Erkek takımlarında birbiriyle diyaloga giriyor. Kız takımlarında da bu olabilir. Bunu devam etmesi meslek olarak görmesi istekli görmüyor.” şeklinde görüş belirtti.

Öner, kadınların maddi yönden gelecek olmaması ve yaptığı fedekarlığın karşılığını alamayacağını bilmesinin antrenörlük yapmasına bir engel teşkil ettiğini de vurguluyor. Öner, “Bayanlar, belli bir süre spor aşkıyla gidiyor. Bir süre sonra getirdikleri, götürdüklerini gördükten sonra yapmıyor. Özellikle çocuğu olduğunda, ev düzeni sorunlar getiriyor. Bir masa başı, beden eğitimi çalışması daha cazip geliyor. Bir iki jenerasyonda bunu görmüyorum. Toplumun kabuk değiştirmesi gerekiyor. Çocuğu olan, milli takımda oynayan oyuncu sayısını artırmalıyız. Sporu bıraktıktan sonra beden eğitim öğretmeni olan çok. Ev, turnuvalar, kamplar bunun ucunda çok yüksek paralar olsa, belki öğretmenlik yapmasada antrenörlük yaparlar. Olmayınca bu mücadeleye girmiyorlar. Bu mücadeleyi verse, bu alışılacak. Kulüpler bayan antrenör, menejerle çalışmak ister. Belli bir düzey, belli kalite ve güzellik getiriyor. Devamlı olması gerekiyor. Bayanların da istemesi gerekir. Onlar istemediği için tek taraflı kalıyor.”

Botaşspor ve Bayan A Milli Takımının Antrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, bayanın kariyer yapması, takım çalıştırması zaman alıyor. Milli takımlarda takip ettiğim kadarıyla böyle oldu. Bayan antrenörler var, istekli başlıyorlar. Belli zaman sonra, annelik, belli dezavantajlar antrenörlüğü bırakıyorlar. Bayan antrenörü başlattık 3-4 kişi ama direnç gösteremediler. Bir bayan antrenörü başlatıyoruz. Bayan takımında çalışıyorum hiçbir zorluğunu görmedim. Ben oyuncularımla, botaşspor ve milli takımlarda olsun. hiçbir zaman samimiyeti ön planda tutuyorum. Onlardan da samimi olmalarını istedim. Bayana karşı her zaman nazik olmak lazım. yalan söylemekmek gerekir. Sahanın içinde de aldatmayacaksınız. Ağlayanlara kızarım. Bir iş yapıyoruz, sevinçten, kızgınlıktan ağlar. Bir oyuncu üst yapıya gelirken, sağlam, dirençli, düzgün kişiliği olacak. Problemli olanlar bırakıyorlar.”

Ceyhan Belediyespor ve A Milli Bayan Basketbol Takımı Kaptanı Aylin Yıldızoğlu da, 15 yıldır basketbol oynadığını erkeklerin başında olmalarının kendini fazla etkilemediğini belirtiyor. Patron-işçi ilişkileri içerisinde işlerinin yapıldığını söyleyen Yıldızoğlu, “Kadınlar antrenörlük yapması zor. Şu anda bir çocuğum var ve ikinciyi istiyorum. Benim hedefim ilerde çocuklarımı iyi yetiştirmek. Kesinlikle antrenörlük yapmayı düşünmüyorum. Takım, deplasman ve oyuncularla uğraşması annelik yapmasını engelliyor.” diye konuşuyor.

Botaşsporlu oyuncu Naile İvegin ise, bayan antrenörlüğüne sıcak bakıyor. İvegin, “Başımızda erkek yerine bayan olmasını isterim. Ben bu işi yapmayı düşünüyorum. Çünkü bayanların dilinden bayanlar anlar” diyor.