Kadir Topbaş makamını bir kadına bıraktı

İngiltere'ye giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, yerine meclisin kadın üyesi Avukat Derya Yanık'ı vekil olarak tayin etti.

Tekstil fuarına katılmak üzere Londra’ya giden Başkan Kadir Topbaş, Atatürk Havalimanı’nda yerine kadın vekil tayin etmesine ilişkin soruyu cevapladı. Topbaş, vekil tayin etme yetkisini Avukat Derya Yanık’tan yana kullandığını ifade ederek, “Bayanlar artık bu ülkede siyaset içinde var. Ak Parti bu konuda özellikle bayanların daha aktif hale gelmesini istiyor. İlk defa İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bir günlükte olsa bir bayan başkanlık yapacak. Bu önemlidir. Herhalde bunu hanımefendiler de takdir edeceklerdir” dedi.

İleriki tarihlerde başka kadınları da vekil olarak tayin edeceklerini vurgulayan Topbaş, kadın vekil tayin etmekle önemli bir mesaj verdiklerini söyledi. Topbaş, “Bu durumu özellikle Türkiye için önemsiyor ve diğer belediye başkanlarına önemli bir masaj veriyoruz diye inanıyorum. Bayanlar daha aktif hale gelecek” diye konuştu.

Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yine ilk defa bu dönemde Ayşenur Süberk Özturanlı’yı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı olarak atadığını hatırlattı.

“FUARLARI ÖNEMSİYORUM”

Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ekonomik anlamda önemli organizasyonlara katılmayı doğru

bulduğunu belirterek, Londra’daki tekstil fuarını bu nedenle önemsediğini ifade etti. Topbaş,

“Çünkü İstanbul, Türkiye ekonomisinin yüzde 43’ünü sirküle ettiğine göre, bu tip organizasyonlardaki katma değer artışı istihdam alanlarının genişlemesine, ekonomik anlamda katma değer üreterek İstanbul ekonomisinin düzelmesi ve ulusal ölçekte önemli katkı yapacağına inanıyorum. Furanı yanı sıra Londra belediye başkanı ile de bir araya geleceğim” açıklamasını yaptı.