Kadışehri Kaymakamlığı 20 ayda 20 konferans düzenleyecek

Yozgat'ın Kadışehri Kaymakamlığı tarafından, "Bilinçli Birey, Huzurlu Toplum" ana başlığı altında 20 ayda 20 konferans düzenlenecek.

Yozgat’ın Kadışehri Kaymakamlığı tarafından, “Bilinçli Birey, Huzurlu Toplum” ana başlığı altında 20 ayda 20 konferans düzenlenecek. Bunlardan ilki, Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan tarafından verildi. Belediye Kültür Merkezi’ndeki konferansa Kaymakam Ali Doğan, Belediye Başkanı Davut Karadavut, İl Müftü yardımcıları Süleyman Eroğlu ve İsmail Karadavut, İlçe Müftüsü Abdullah Yalman, Çekerek Müftüsü İsmail Ersoy, Kadışehri Eğitimciler Derneği Başkanı Şeref Şenyüz, AK Parti İlçe Başkanı Şabettin Aksoy, İl Genel Meclisi üyeleri Ahmet Yılmaz ve Recai Şenyüz ile diğer vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Doğan, açılış konuşmasında bilim, kültür, sanat, spor, edebiyat, din ve benzeri konularda alanlarında uzman kişiler tarafından 20 konferans planladıklarını belirterek, “Anadolu insanı olarak eşsiz bir kültüre ve yüksek bir medeniyete sahibiz. Karamsar bir tablo çizmek istemiyoruz ancak gerçekçi de olmak zorundayız. Son dönemde üzülerek şahit oluyoruz ki toplumumuz sevgi, muhabbet, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma ve fedakârlık toplumundan hızla korku, gerilim, tartışma, niza ve şiddet toplumuna doğru kayıyor. Maalesef huzurumuz, ellerimizin arasından kayıp gidiyor. İnsanlarımız, güzel hasletleri süratle terkedip bunun yerine millî olmayan zararlı alışkanlıkları benimsiyor. İşte toplumumuzun adeta girdaba kapıldığı böyle bir ortamda sorumluluk makamındaki bizler, bu kötü gidişata karşı en azından kendi il ve ilçe halkımızı korumak için gerekli tedbirleri almamız gerektiğini düşündük.” dedi. Doğan, konferanslar serisinin aralık ayından itibaren Haziran 2015’e devam edeceğini sözlerine ekledi.

Nursaçan ise “Günlük Yaşamımızda Helâller ve Haramlar” konulu bir konferans verdi. Aile birliği, millî birlik ve beraberlik, ülke sevgisi, hasta ziyareti gibi konuların üzerinde durdu. Zaman zaman eğlenceli hikayeler de anlatan Necmettin Nursaçan, birer Yozgat ve Kayseri türküsünü de paylaştı.