Kafa koparan idam!

Duceyl davasında Saddam Hüseyin’le birlikte ölüm cezasına mahkum edilen üvey kardeşi ve eski istihbarat şefi İbrahim ile eski başyargıç El Bender dün asıldı.

Irak dün yeni güne yine tüyler ürperten bir infaz haberiyle uyandı. Devrik lider Saddam Hüseyin ile birlikte Duceyl davasında idama mahkum edilen üvey kardeşi ve eski istihbarat şefi Barzan İbrahim ile eski devrim mahkemeleri başyargıcı Avad El Bender’in cezaları dün sabaha karşı infaz edildi. İnfazlar, BM’nin çabalarına rağmen Saddam Hüseyin’in idamından 16 gün sonra, devrik liderin idam edildiği Bağdat’taki Şii semti Kazimiye’de, eskiden rejim muhaliflerinin işkence gördüğü eski istihbarat binasında gerçekleştirildi.

GAZETECİLERE İZLETTİRİLDİ

Irak hükümet yetkililerinin gazetecilere izlettiği infaz görüntülerinde, İbrahim’in gövdesi darağacının altında yatarken, asılma sırasında kopan başının metrelerce ötede olduğu görülüyor. Turuncu renkte cezaevi giysileri içinde bulunan Barzan İbrahim ve El Bender yan yana asıldılar. Saddam gibi Bender de asılmadan önce kelime-i şahadet getirdi. Barzan İbrahim, 1979-1983 yılları arasında korkulan Muhaberat İstihbarat Servisi’nin şefliğini yaptı. 1988-1997 yılları arasında ise Cenevre’de Irak’ın BM büyükelçisiydi. Barzan İbrahim, burada ”Saddam’ın Batı’daki bankacısı” unvanıyla zarif takım elbiseli adam olarak tanındı. 55 yaşındaki İbrahim, kanser hastasıydı. El Bender ise 1982’de Saddam’a suikast girişiminin ardından Duceyl’de öldürülen 148 Şii’nin bir çoğunun mahkemesinde başyargıçtı.