Kafeinsiz kahve kalbe iyi degil

Yeni bir arastirmaya göre kafeinsiz kahve kalp hastaliklari riskini artiriyor.

Amerikan Kalp Dernegi Bilimsel Oturumlari 2005’te sunulan yeni arastirmaya katilanlar üç gruba ayrildi.

Birinci grup günde üç fincan kafeinli kahve içti, ikinci grup ayni miktarda kafeinsiz kahve içerken üçüncü grup hiç kahve içmedi.

Arastirmacilar, 187 katilimcinin kanindaki kafein oranini ve kalp saglik durumu ile ilgili kilit verileri arastirmaya baslamadan önce kaydettiler.

Üç ay süren arastirmanin ardindan katilimcilarin kan insülin ve glikoz oranlarinda ya da diger belli basli göstergelerinde önemli bir degisiklik olmadigi belirlendi.

Ancak üç ay kahve içen gruptan kafeinsiz kahve içenlerin kanindaki kötü kolesterol üreten yag asiti oraninin yüzde 18 artis gösterdigi ortaya çikti.

Diger gruplarda ise yag asit oraninda herhangi bir degisiklik gözlenmedi.

Kafeinsiz kahve içen grupta kötü kolesterole yol açan proteinin de yüzde 8 oraninda artis gösterdigi, ama diger iki grupta herhangi bir degisime ugramadigi ortaya çikti.

Arastirmalara göre protein oranindaki artis kardiyovaskiluar riskin de artisina isaret ediyor.

Arastirmanin baskanligini yapan Dr Robert Superko, “çok sasirtici sonuçlar elde ettik. Kafeinli ve kafeinsiz kahve arasinda büyük fark var. Insanlarin yillardir düsündügünün aksine kalp sorunu yaratan kahve kafeinli olani degil kafeinsiz olani” dedi.