Kahire’deki irak uzlasma konferansi

KAHIRE - Misir'in baskenti Kahire'de bulunan Arap Birligi'nde yapilan Irak Uzlasma Konferansi tamamlandi. Konferansta, Sünni ve Sii delegasyonlari özellikle Türkiye'den yardim istedi.

Konferansa katilan Sii temsilci Seyh Macid Ali Süleyman, “Özellikle Müslüman ülke olan Türkiye’den ve akabinde tüm komsularimizdan, Irak’a destek olmalarini ve bize yardim etmelerini istiyorum” dedi. Cumhuriyet Için Birlesme Hareketi Genel Sekreteri Sad Asim El Cenabi ise, “Komsu ülkelerden ve Türkiye’den Irak meselesine siyasi yollardan müdahale etmesini istiyoruz. Türkiye-Irak iliskileri ortak tarih üzerine kurulu. Türkiye ve Misir gibi ülkeler Irak halkinin çikarlarini biliyor. Halki taniyor ve çikarlarimizi gözetiyor. Bu kritik donemde elbette dost ülkelerden destek istiyoruz” diye konustu.
Iyad Allavi’nin özel temsilcisi olan Irak Uzlasma Hareketi Genel Sekreteri Ibrahim El Cindavi ise, “Bu toplanti Irak için, bir dönüm noktasi ve baslangiç sayilir. Türkiye basta olmak kosuluyla, Arap ve Islam ülkelerinden destek istiyoruz. Seçimlere girecek olan Iyad Allavi, hükümet kurarak Türkiye ile ekonomik iliskileri güçlendirmeye çalisacak. Biz buna inaniyoruz” seklinde konustu.
Toplantida Kürt gruplar haricinde diger tüm gruplarin Türkiye’nin yaklasimlarindan memnun olduklarini dile getirmeleri ise Türkiye açisindan büyük prestij olarak yorumlandi. Konferansta Irak’in parçalanmasini istemeyen gruplarin konsensüsü saglamalari ise Kürtler’in ayrilma isteklerinin önüne set çekti. Konferansta parçalanma konusu önemini yitirdi ve yabanci kuvvetlerin ülkeden çekilmesi birinci gündem maddesi haline geldi.