Kahire’deki gelişmeler

Javier Solana ile Hüsnü Mübarek Kahire’de bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

Görüşmeden sonra yaptığı açıklamada İsrail’de temaslarda bulunduğunu ve daha sonra da Lübnan, Ramallah ve Gazze’de incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Javier Solana, Bu bölgelerdeki halkın zor durumda olduğunu müşahede ettiğini söyledi. Solana, ateşkesin sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayarak istikrarın yeniden sağlanması için çalışacaklarını ifade etti. Bu hedefler kapsamında Hüsnü Mübarek’le görüştüğünü aktaran Solana, Mısır Cumhurbaşkanı’nın krizin sona ermesi yolunda etki yapabilecek bir isim olduğunu kaydetti.

Javier Solana, Ortadoğu’da yaşanan sıkıntının hemen yarın halledebilecek bir mesele olmadığını, fakat yine de çarelerin tükenmediğini, Birleşmiş Milletler’in çözüm imkanlarını zorlamaya devam ettiğini vurguladı.

Avrupalı diplomat, Filistin halkına ekonomik ve siyasî yardımlara devam edeceklerini bildirdi. Avrupa Birliği, yardımların Hamas hükümeti yerine doğrudan Filistinlilere gönderilmesini öngören bir planı uygulama kararı almıştı.

Bu arada Hüsnü Mübarek, Kahire’de Bahreyn Kralı Hammad bin İsa el Halife ile de bir araya geldi. Görüşmede; Lübnan ve Filistin’deki son durum ele alındı.