Kahramanmaraş kültürü İstanbul’da tanıtılıyor

Ev sahipliğini Kahramanmaraş Belediyesi'nin üstlendiği Geleneksel Kahramanmaraş Tanıtım Günleri, İstanbul Feshane Kültür ve Kongre Merkezi'nde devam ediyor.

Ev sahipliğini Kahramanmaraş Belediyesi’nin üstlendiği Geleneksel Kahramanmaraş Tanıtım Günleri, İstanbul Feshane Kültür ve Kongre Merkezi’nde devam ediyor.

Dünyaya nam salan ünlü dondurması ve kırmızı biberiyle anılan, şiirin başkenti olarak adlandırılan Kahramanmaraş, bu yıl ikincisi düzenlenen tanıtım günleri etkinliği ile İstanbul Feshane’de ziyaretçilere kapılarını açtı. Etkinliklerde, Selçukludan bu güne birçok medeniyete ev sahipliği yapan tarihi şehrin saklı değerleri ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

8 Eylül tarihine kadar sürecek etkinlik kapsamında, Kahramanmaraş’ın özellikle dondurma ve kırmızı biberinin yanında, altın işlemesi, el işi ceviz oyma sandıkları, Cips tarhanası, sim sırma nakış işlemeciliği, cevizi, üzüm şırasıyla yapılan enerji deposu sucuğu, yöresel yemekleri ve tarım ürünlerinin bulunduğu stantların yanı sıra şehrin tarihi ve turistik yerleri tanıtılıyor.

Tanıtım günleri etkinliğinin ilkinin Ankara’da düzenlendiğinin belirten Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ikincisinin İstanbul Feshane’de gerçekleştirdiklerini söyledi.
Kentin, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Akdeniz’in görülmeye değer şehirlerinden biri olduğuna dikkat çeken Poyraz, “Necip Fazıl’dan Nuri Pakdil’e Cahit Zarifoğlu’ndan, Alaaddin ve Rasim Özdenören’lere kadar birçok şair, yazar ve fikir adamına ilham kaynağı olan şehrimiz birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Geç Hititlilerden başlamak üzere Selçuklulara, Anadolu Selçuklular, Dulkadiroğlu, Osmanlı gibi birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kenttir. Kahramanmaraş’ta İstanbul gibi ruhu olan bir şehirdir.” dedi.

Kahramanmaraş’ın kültürel zenginliklerinin sergilendiği etkinlik 8 Eylül tarihine kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.