Kahramanmaraş’ta mala karşı işlenen suçlar yüzde 39 oranında düştü

Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Metin Aşık, Türkiye genelinde mala karşı işlenen suçlarda görülen artışın, Kahramanmaraş'ta tam tersi olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Metin Aşık, Türkiye genelinde mala karşı işlenen suçlarda görülen artışın, Kahramanmaraş’ta tam tersi olduğunu söyledi. Hayat Boyu Eğitim ve Şiddetle Mücadele Derneği’nin (HEGEM) verilerine göre, ülke genelinde mala karşı işlenen suçlarda artış görüldüğünü hatırlatan Aşık, aldıkları önlemlerle il genelinde mala karşı işlenen suçlarda yüzde 39 düşüş olduğunu, hırsızlık türlerinde ise yüzde 21,5’lik bir azalma görüldüğünü ifade etti.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü ‘Toplum Destekli Polislik’ faaliyetleri kapsamında, Emniyet Müdürlüğü yemekhanesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Emniyet Müdürü Aşık, “HEGEM’in listesinde Kahramanmaraş’ın alt sıralarda yer aldığını aktardı. Aşık, “Tüm hırsızlık türlerinde yüzde 21,5’lik azalma var. İl merkezinde mala karşı işlenen suçlarda yüzde 39, evden hırsızlıkta yüzde 36,5, iş yerinden hırsızlıkta yüzde 34,5, oto hırsızlığında yüzde 75,8’lik bir azalma olduğu görülüyor. Genel itibariyle şehrimizde insanların emniyete karşı algısını daha iyi noktaya getirdik. Organizasyonumuzdan kaynaklı sahada hakimiyetimiz fazla olduğu için şehirdeki gürültü kirliği azaldı. Hırsızlık ve türevleriyle ilgili iyileşmeler olduğu görülüyor.” dedi.

‘Evden hırsızlık’ suçunun, engellenmesi en zor suç türü olduğunu vurgulayan Aşık, “Çünkü polis her apartmanda bulunamaz. Ama vatandaşla ilişkiler iyi bir noktaya getirildiği takdirde ve şehirde de görevli memurlar profesyonelleştiği zaman bu durum engellenebilir. Yoksa evden hırsızlığı engellemek çok zordur.” diye konuştu.

“TÜRKİYE GENELİNDE İLK 10 İÇİNDEYİZ”

Türkiye genelinde, narkotik suçların önlenmesinde Kahramanmaraş Emniyeti’nin ilk 10 içerisine girmeyi başardığını anlatan Aşık, “Narkotik suçlarda yüzde 126, kaçakçılık suçlarında yüzde 151, mali suçlarda eksi 1, organize suçlarda eksi 60 olarak görülüyor. Kaçakçılık ve narkotik suçlarında çok iyi bir durumdayız. Türkiye’de başarı grafiğinde sıralamada ilk 4 ayda en ön sıradaydık. İlk 10 içerisine girmeyi başardık.” şeklinde konuştu.

Yapılan istihbarat çalışmaları sonucu, torbacı diye tabir edilen sokak satıcılarının tutuklama oranının artığına da dikkat çeken Aşık, Emniyet Müdürlüğü’nün 10 aylık faaliyet raporunu rakamlarla açıkladı. Aşık, il geleninde son 10 ayda 660 kilogram esrar, 271 gram eroin, 15 bin 860 adet sentetik hap, 1 milyon 762 bin kaçak sigara, 17 bin 715 litre kaçak akaryakıt ve 3 bin 982 adet kaçak cep telefonu yakalandığı bilgisini verdi.

Şahsa karşı yaralama ve hakaret suçlarında yüzde 12’lik bir artış gözlendiğini kaydeden Aşık, suç ve suçluların sadece polisiye tedbirlerle önlenemeyeceğini belirtti. İl genelinde 61 adet metruk bina bulunduğunu ve bu binaların ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren Aşık, şöyle konuştu: “Şehirde 61 adet metruk diyebileceğimiz, madde bağımlısı şahısların barınabileceği ya da kötü niyetli gençlerin farklı maddelere alıştırıldığı ve birbirlerini cinsel yönden istismar ettiği adresler var. Bunları ekiplerimize zimmetledik, önümüzdeki günlerde de ilgili kuruluşlara yazı yazmak suretiyle buraların fiilen ortadan kaldırılması ya da içeri girilemez hale getirtilmesiyle alakalı çalışma yapacağız. Çocuklarımızı korumalıyız.”

Trafik denetimlerine de değinen Aşık, şehir içi trafikte motosiklet kazalarında düşüş olduğunu, sürücülerinin kask kullanım oranının arttığını belirtti. Emniyet kemeri uygulamasına önem verildiğini hatırlatan Aşık, “Emniyet kemeri disipline edilmesi noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Uygulama noktalarında sürücülere emniyet kemerini taktırıyoruz. Bir sonraki kavşakta çıkartılıyor. Bir ay içerisinde 918 kişiye bu şeklide ceza yazıldı. Alkollü araç kullanan 63 kişiye ceza yazıldı. Kırmızı ışık ihlali nedeniyle 568 kişiye ceza uygulandı. Biz ceza taraftarı değiliz. Bu cezaların tehdit unsuru olarak görülmemesini istiyoruz. Çünkü bu kurallara uyulduğunda insanların hayatı kurtuluyor.” açıklamasında bulundu.