Kahramanmaraş’ta 2 yeni okul eğitime açıldı

Kahramanmaraş'ta, Hartlap köyü ve Kale beldesinde 2 yeni ilköğretim okulu eğitime açıldı.

Törenlere Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış, İl Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, daire müdürleri, yöre halkı ve eğitim camiasının önde gelen isimleri katıldı.

Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış, ilk olarak Hartlap İlköğretim Okulu’nun açılışını yaptı. Atış, açılışı simgeleyen kırmızı kurdeleyi köy sakinlerinden yaşlı bir kadınla birlikte kesti. Daha sonra Kale beldesine geçen Atış ve beraberindekiler burada yapılan okulu bir öğrenci ile hizmete açtı. Okul binasını gezen Atış, öğretmen ve öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Öte yandan Hartlap ve Kale’deki ilköğretim okullarını ödenek beklemeksizin süresinden önce tamamlayan müteahhitler Hasan Varol ve Ali Sayar’a, Vali Atış, plaket ile birlikte teşekkür belgesi verdi.

Törenlerde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Akgül, Kahramanmaraş’ta 80 yılda 4 bin 650 derslik yapıldığını söyledi. Son 3 yılda ise bin 175 derslik yapıldığına dikkat çeken Akgül, “Son 3 yılda büyük bir mesafe katettik. Bunda emeği geçenlere ve bizlere destek olanlara teşekkür ediyorum.”dedi.

Vali İlhan Atış, eğitimin önemine değinerek, okullara yöre halkının sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Bu arada, Kale Kasabası Karataş İlköğretim Okulu’nun açılışı sırasında dışarıda kalan bir grup bayanı içeri davet eden Atış, “Birlikte geldiğimiz misafirleri yanıma çağırıyorum. Lütfen koltukları boşaltın. Bugün kadınların günüdür, onlar otursunlar. Onlar her zaman bizim başımızın tacıdır.” şeklinde konuştu.