Kahramanmaraş’ta akaryakıt istasyonları denetleniyor

Kahramanmaraş'ta merkez ve ilçelerde bulunan akaryakıt istasyonlarında yapılan denetimlerde lisansı bulunmayan 3 istasyonun faaliyeti durduruldu.

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince lisans süreleri sona eren Afşin ilçesinde 1, Elbistan ilçesinde 1 ve Andırın ilçesinde 1 olmak üzere 3 akaryakıt istasyon mühürlenerek, faaliyeti durduruldu. Ayrıca Pazarcık-Türkoğlu karayolunda yapılan yol kontrolü sırasında şüphe üzerine durdurulan bir tankerde Gaziantep’te kaçak olarak üretilerek piyasaya sürülmek üzere nakledilen 8 bin 300 Lt. Biodizele el konularak, taşıma lisansı bulunmayan tanker bağlandı.

İstasyon sahiplerinin uyaran yetkililer, denetimlerin devam edeceğini belirtiyor.

Kahramanmaraş merkez ve ilçelerinde toplam 168 akaryakıt istasyonu faaliyet gösterirken, kapatılan 22 istasyon lisans aldıktan sonra tekrar hizmet verecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK) tarafında ağır para cezası uygulanıyor. EPDK ve İçişleri Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği istasyonlar emniyet, jandarma ve Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü tarafından denetleniyor. Lisansı olmayan ve kaçak akaryakıt satan istasyonlar mühürlenerek kapatılırken, para cezasına çarptırılıyor.