Kahramanmaraş’ta hava yolu problemi tekrar gündemde

Geçtiğimiz ay günlük İstanbul seferlerine başlayan Atlasjet firması 25 Haziran'dan itibaren haftada 4 güne ve gündüz saatlerine dönüyor.

Firma yetkilileri, alınan kararın kendileri açısından bir zaruret olduğunu ifade ederken, uçak seferlerinin başlaması için uzun süre girişimlerde bulunan, Atlasjet yetkililerini Kahramanmaraş’ta ağırlayarak yetkililerle görüştüren Kahramanmaraş Genç İşadamları Derneği (KAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gemci, “İlimize her açıdan getiri sağlayan bir fırsatı kaçırmak üzereyiz. Bu aşamadan sonra oluşturulacak kamuoyuyla, duyarlılığımızın ilgili kişi ve kurumlara ulaştırılması ve problemin hal edilmesi gerekiyor” dedi.

Kahramanmaraş’ın önemli problemlerinin başında hava yolu ulaşımının geldiğini hatırlatan Gemci, bu konuda yıllardır çeşitli çalışmalar yapıldığnı, bazı neticeler de alındığına işaret ederek, “Ancak nihai çözüme henüz ulaşılamamıştır. Başta valiliğimiz, belediyemiz, basınımız ve sivil toplum kuruluşlarının teşebbüsleriyle Atlasjet firmasının ilimize düzenli sefer yapması temin edilmişti. Bu seferin başlamasıyla beraber insanlarımızda memnuniyet, ilimizde hareketlilik olmuştu. Özellikle iş görüşmelerinde ve turistik / iş gezilerinde karşılıklı artış olduğu gözlenmektedir. Zaten firma yetkililerinden aldığımız rakamlarda yüzde 85 doluluk oranının olduğunun bildirilmesi, bu görüşümüzü teyit etmektedir. Kısaca hava ulaşımının günlük olarak başlamasının şehrimize katkıları çok olmuştur. Ancak havayolu firması seferlerini 23 Haziran’dan itibaren gündüze alacağını ve geliş-gidiş olarak düzenleme yapacaklarını beyan etmiştir” şeklinde konuştu.

Gemci, Kahramanmaraş’a gönülden bağlı herkesin meselenin üzerine hassasiyetle giderek gündemde tutmasını temenni ettiklerini ifade ederek, “İlgili gördüğümüz kişi ve kurumların takipçisi olduğumuz takdirde kalıcı bir hizmete vesile olabiliriz. Çalışmalarını bizimle paylaşmak isteyenlere de şimdiden teşekkür ederiz” diye konuştu.

Öte yandan, konuyla ilgili açıklama yapan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri DHMİ) Elektronik Daire Başkanı Ahmet Ergin, Kahramanmaraş hava meydanının uçakların inişinde ve kalkışında uçuş güvenliğinin sağlanabilmesi için yapılması gereken alt yapı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kahramanmaraş hava meydanının 26 pisti uzantısındaki maniaların oluşmasına sebep olan sahanın temizlenerek, tamamını içine alacak şekilde tel örgü ile yeniden şekillendirilmesi gerektiğini söyleyen Ergin, “Pist ve taksi yolu genişliği 45 metreye çıkarılmalı, 2 bin 300 m’lik pist manialardan arındırarak tamamı kullanılabilir duruma getirilmelidir. Pist kenar, pist eşik, pist sonu ışıkları yeniden şekillendirilmeli, yeni yapıya göre mevcut VASIS ışık sistemi kaldırılarak yerine PAPI ışık sistemi kurulmalıdır. Pist üzerinde oluşan kırık ve çatlak yüzeylerin ivedilikle onarımı yapılmalıdır” dedi.

Ergin, ayrıca, diğer bir seyrüsefer yardımcı elektronik sistemi olan ve Kahramanmaraş Hava Meydanı’nda bulunmayan ILS sisteminin, meydana alınması ve kurulması için gerekli teknik etütlere başlandığını ve bu etütlerin sonucuna göre karar verileceğini sözlerine ekledi.

Şu ana kadar hafta sonları 1’er saat gecikmeyle sabah 6.10 gidiş, akşam 21.25 dönüş seferleri yapılırken, 25 Haziran’dan itibaren Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 15.35 gidiş, 09.00 geliş olacak. Pazar günkü seferler ise 13.30 geliş, 15.35 olarak değişecek.

Şu anda Kahramanmaraş Hava Meydanı’nda DME, NDB, ve VOR uçuş güvenliği seyrüsefer yardımcı elektronik sistemleri bulunuyor.