Kahvaltının yeri dolmaz

Ruslar kahvaltıda baharatlı yiyeceklere ağırlık verirken, İtalyanlar kahvaltıda mozarella, salam, domates ve fesleğenden vazgeçmiyor.

Birbirinden leziz peynirleri ile ünlü Hollandalılar kahvaltı sofrasında ringa balığı yiyor… Peki nedir sağlıklı bir kahvaltının sırrı? İşte sağlıklı kahvaltı yapmanın incelikleri…

>> ÇAY: Çaydaki tein adlı madde uyarıcı ve susuzluğu giderici özellikler içeriyor. E vitamininden 20 kat daha güçlü bir antioksidan olan polifenol dolaşımı hızlandırırken, hücrelerin oksitlenmesini önlüyor ve cildin yaşlanmasını geciktirerek sıkılaştırıcı bir etki sağlıyor.

>> SÜT: Bebeklikten, yaşlılığa kadar hayatın her döneminde sağlık ve güzellik için önemli ve komple bir besin. Kemikler için son derece yararlı olan kalsiyumun ana kaynağı. Vücut ve cildin beslenmesi için gereken tüm proteinleri içeriyor.

>> KAHVE: Sabah kahvaltısında içilen 1 fincan kahve, güne enerjik başlamak için ideal. İçerdiği zengin kafein ile beyni uyarıp konsantrasyonu artırıyor. Hem ruhsal hem de bedensel açıdan zindelik veriyor.

>> PORTAKAL SUYU: Sabah kahvaltısını mutlaka taze sıkılmış 1 bardak portakal suyu ile tamamlayın. İçeriğinde bulunan A vitamini cildi güçlendirerek nemlendirip besliyor ve elastikiyetini artırıyor. C vitamini bozulan hücreleri onarıp cildin savunma mekanizmasını güçlendirerek olumsuz dış etkenlerden koruyor. Portakal suyu, doğal antioksidan olarak serbest radikallerle savaşıp kırışıklıkların oluşumunu engelliyor.

>> BAL: Şeker, fruktoz ve glikoz içeren bal doğal bir tatlandırıcı. Ayrıca antibiyotik özelliği ile mikroplara karşı güçlü bir dezenfektan. Vitamin, mineral ve protein kaynağı olan balın yapısındaki meyve asitleri cildi arındırıyor, azot ve glüsit gibi maddeler nemlendirici özellikler içerip cildin nem dengesini düzenliyor.

>> ZEYTİNYAĞI: İçeriğinde bulunan E vitamini kansere karşı koruyucu etki yapıyor ve saç dökülmelerini önlüyor. A, D, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, az miktarda demir, bakır, manganez gibi mineraller, kemik gelişimini dertekliyor.

>> DOMATES: Damarları yumuşatıyor, kanı durultuyor, üre miktarını düşürüyor ve vücudu gençleştiriyor. Domatesin kalp, karaciğer ve böbreği koruyucu etkisi var.

>> TEREYAĞI: Yiyeceklerdeki diğer besin ögelerinin emilimini artırıyor. Yüksek besin değerine sahip.