‘Kainat O’nunla anlam kazandı’

Bursa'da, 3 caminin imam hatibi tarafından düzenelen 'Kainatın Efendisi'ne İthafen Kutlu Doğum Haftası Programı'na binlerce kişi katıldı.

Bursa merkeze bağlı Osmangazi ilçesinde Bağlarbaşı Fatih Camii İmam Hatibi Şükrü Birinci, Bağlarbaşı Küba Camii İmam Hatibi Fatih Oruç ve Bağlarbaşı İmam Hatibi Mustafa Demirci, Hamitler Açık Hava Tiyatrosu’nda Kutlu Doğum Hafta nedeniyle bir program düzenledi.

Proğrama yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Vatandaşlara tavuklu pilavın ikram edildiği proğram saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Muhammed Polat’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim’le coşan vatandaşlar, çocuklardan oluşan Bağlarbaşı Ümitnesli İlahi Grubu’nun konseriyel duygulandı.

Yunus Emre Demirci’nin okuduğu ‘Peygamberim’ adlı şiirin ardından kürsüye gelen Bursa İl Müftülüğü merkez vaizi Mustafa Hacet yaptığı konuşmada; Allah Rasûlü’nün (aleyhissalâtü vesselam) doğumu ve yeryüzünü şereflendirmesinin insanlığın yeniden dirilişi olduğunu söyledi.

O (SAV)’nun doğduğu günün inananlar için kutlu bir bayram olduğunu anlatan Hacet, “Çünkü, biz, Rabbimizi O’nunla tanıdık. Nimete minnet ve şükran duygusunu O’ndan öğrendik. Yaratan ve yaratılan arasındaki ilişkileri, kul ve Mâbud münasebetlerini O’nun mesajlarıyla duyup anladık. O’nun ortaya koyduğu yorumlar sayesinde, kâinat, muhtevalı ve okunaklı bir kitaba dönüştü. Eşya ve hâdiseler de, âdeta Hakk’ı söyleyen ve Hakk’a çağıran birer bülbül kesildi. ıÜüO’nun gelişiyle, yaslı çehrelerdeki keder çizgilerinin yerini en içten tebessüm emareleri aldı.. O’nun ışığı başlarımızı okşamaya başladığı günden itibaren, ‘ebedî yokluk’ korkusunun ruhlarımızdaki te’siri kırıldı; sonsuzluk isteyen sînelerimize dost ikliminden vuslat muştuları gelip ulaştı. Evet, bir insanın ötelere imanla gitmesi ve Cennet’e ehil hale gelmesi onun adına bir bayramdır” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Bağlarbaşı Küba Camii İmam Hatibi Fatih Oruç tarafından hazırlanılan ‘Yetim Kız’ isimli piyes sergilendi. Gecede ‘Kime Emanet’ şiirinin sinevizyondan izlenilmesi sırasında binlerce kişi duygulu anlar yaşadı.

Lütfü Taşçı’nın yaptığı duanun ardından Esma-ul Hüsna gösterimiyle tamamlanan geceye Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ve AK Parti Bursa Milletvekili Abdülmecit Alp de katıldı.

Öte yandan proğram içerisinde Bağlarbaşı Fatih Camii Kur’an Kursu kursiyelerleri ve camii cematince okunan 141 Hatim-i şerif, 3 bin 300 Yasin-i şerif, 11 milyon salava, 1142 Fatiha, 1150 Elim Lam-Mim, 21 bin İhlas, 541 Ayat-el Kürsü, 5 bin Tefriciye, 300 bin Kelime-i Tevhid için bir de dua yapıldı.