Kalbi duranlara müdahale eğitimi önem kazandı

Türk Kardiyoloji Derneği ve Acil Tıp Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen İleri Kardiyak Yaşam Desteği kursunun 42.'si AÜ'nün ev sahipliğinde yapıldı.

Türk Kardiyoloji Derneği ve Acil Tıp Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen İleri Kardiyak Yaşam Desteği kursunun 42.’si AÜ’nün ev sahipliğinde yapıldı. Kursa çok sayıda öğrenci katıldı.

42. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu uluslararası bir katılımla Atatürk Üniversitesi (AÜ) Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu Koordinatörü Doç. Dr. Zeynep Gökcan Çakır, kursa uluslar arası bir katılımın olduğunu ifade etti. Çakır şunları kaydetti: “İleri Kardiyak Yaşam Desteği kursu kalbi ve solunumu aniden durmuş hastalara acil müdahale yapmayı hem sağlıkçılara hem de diğer insanlara sevdirmeyi amaçlayan bir kurs. Sağlıkçılar yeni yönetmelik gereği bu kursa tabi olmak zorunda. O yüzden bu kursu Türkiye’nin birçok yerine götürdük. Sıra Erzurum’a geldi. 42.’si burada düzenleniyor. 3 yıl geçerli olan bu sertifika eğitimine 40 kişi katılıyor. Uluslararası bir katılım var. Yabancı ülkelerden öğrenciler var. Sertifikayı alan arkadaşlar kalbi ve solunumu duran kişilere müdahalede bulunma yeterliliğine sahip olacaklar. Hayat kurtaracaklar. Sabahları teorik öğleden sonra da genelde pratik eğitimler veriyoruz. Kurs için 10 eğitmenimiz görev alıyor. Başarılı olanlara özel sertifika verilen bir eğitim bu. Atatürk Üniversitesi’nin de desteğiyle burada bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. En önemli zaman ölümle baş başa kalınması, bununla ilgili neler yapabiliriz bunla uğraşıyoruz.”