Kalbi olanlar dikkat!

Uzman Doktor Dursun Bostancı, havaların çok sıcak olduğu bu günlerde kaplıca ve hamamlara gidenlerin çok dikkat etmesini söyledi.

Özellikle yaşlılar, çocuklar , tansiyon hastaları, solunum güçlüğü çekenler, obezite tedavisi görenler ve son aylarında olan hamilelere yazın hamam ve kaplıcalara gitmelerini tavsiye etmiyoruz. Bu mekanlardaki sıcak çarpması vahim olan neticelere sebep olabilir.” dedi.

Vücuttaki su ve tuz dengesinin çok hassas olduğunu vurgulayan Bostancı, özellikle tansiyonu yüksek ve kalp sorunu olan kişilerin daha çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Normalde tuz alımı kısıtlanan hastaların hamam ve kaplıcalarda tuz ve su kaybetmelerinin kötü sonuçlar doğurabileceğini belirten Bostancı, “Tansiyon hastası hamam ve kaplıcada ne kadar tuz ve su kaybettiğini bilemez. Eğer fazla tuz alırsa o zaman tansiyonu çıkar ve felçe kadar gider. Tansiyon tedavisi zor bir hastalık. Uzun süreden beri tedavi etmeye çalıştığınız bir hastanın sağlığı hamam ve kaplıca sefası yüzünden tehlikeye girebilir. ”

Sağlıklı kişilerin de kaplıca ve hamamlara usulüne göre girmelerini tavsiye eden Bostancı, su ve tuz dengesini sağlamak için çok aşırı su ve tuz tüketiminin akciğer, kalp, böbrek gibi organlara aşırı yük getireceği uyarısında bulundu. Bostancı, ayrıca vücuttaki sodyum, potasyum dengelerinin de bozulabileceğini sözlerine ekledi.