Kalbindeki delik zar parçasıyla kapatıldı

Kalbinde dar bir damar ve bir delikle dünyaya gelen bebeğe, özel bir maddeyle sertleştirilerek yapılan kalp zarından damar takıldı.

Alınan bilgiye göre, Kaan Dakak’ın (2), henüz iki aylıkken kontrol için götürüldüğü bir sağlık ocağında, kalbinde sorun olduğundan şüphelenildi. Ailesi tarafından Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesine kaldırılan ve burada bir süre tedavi gören Dakak, daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesine getirildi.

Burada kalbinde dar bir damar ve bir delik olduğu belirlenen Kaan Dakak, DEÜ Kalp Damar Cerrahisi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Baran Uğurlu başkanlığındaki bir ekip tarafından ameliyat edildi.

Prof. Dr. Uğurlu, ameliyat ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Dakak’ın kalp zarını alarak, özel bir maddeyle sertleştirdiklerini, daha sonra damar haline getirdiklerini belirtti. Prof. Dr. Uğurlu, ”Elde ettiğimiz damarı, dar olan damarla değiştirdik. Kalbindeki deliği de yine kalp zarından elde ettiğimiz parçayla kapattık” dedi.

Vücuda dışardan yabancı bir maddeyi sokmanın enfeksiyon ya da vücut tarafından reddedilme riski bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Uğurlu, yeni yöntemin birçok avantajının olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Baran Uğurlu, yapay damarların bu kadar yumuşak olmadığını, vücut tarafından kabul edilmeyebileceğini, ayrıca maliyetinin daha pahalıya geldiğini belirtti.

-FARK EDİLMESEYDİ…-

Kaan bebeğin yaklaşık 3 saatlik bir ameliyatın ardından sağlığına kavuştuğunu bildiren Prof. Dr. Uğurlu, ”Eğer damarındaki darlık ve delik fark edilmeseydi, ileri dönemde hayati risk oluşurdu” dedi.

Kaan Dakak’ın annesi Sibel Dakak ise iki çocuğu daha bulunduğunu, onlarda herhangi bir sorunun bulunmadığını belirterek, bebeğinin ameliyat edileceğini duyduğunda çok korktuğunu ifade etti. Dakak, ”Tedavi gördüğü süreç de son derece zordu. Ameliyattan üç gün sonra çocuğum taburcu olacak duruma geldi. Onun sağlığına kavuşması beni çok mutlu etti” diye konuştu.