Kaldır o reklâmı Ertuğrul! (YORUM)

Nedim Hazar, sonuçların ardından ilk değerlendirmeyi bize yaptı.

Zaman Gazetesi köşe yazarlarından Nedim Hazar, seçim öncesi yazarlarına “il il seçim tahmini yaptıran” Hürriyet Gazetesine ve gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’e, bir takım yazarlara göndermelerde bulundu.

İşte Hazar’ın
www.haberaktuel.com için kaleme aldığı o zehir zemberek yazı:

Kaldır o reklamı Ertuğrul!

Hep böyle olur… En jakoben, en militarist, en dogmatik zihniyet ile kasasını birleştiren zihniyet, gerçeği kendi zihninde çarpıtıp, başta kendisi olmak üzere tüm toplumu bu ‘yamuk gerçek’e inandırmaya çabaladıktan kısa süre sonra, tuhaf bir pişkinlik ve pişmanlık ile imaj tazelemeye yönelir… Doğan Grubu ve (özellikle) Hürriyet Gazetesi böylesi geleneksel bir yöntemi takip etti. (Salt bu nedenle başta Ertuğrul Özkök olmak üzere, bir takım Hürriyet yazarlarını ilk cumada görürsek kimse şaşırmasın!)

Ve Hürriyet Gazetesi bir imaj reklâmı yayına soktu son birkaç gündür. Bu yetmedi Ertuğrul Özkök bizzat köşesinde bu reklâmı destekleyen bir yazı kaleme aldı. Reklâmın ve Özkök’ün iddiasına göre, ‘Türkiye Hürriyet’ demekti!

Ancak seçim sonuçları gösterdi ki, Türkiye Hürriyet Gazetesi filan değil, hatta tam tersiydi. Yani Bu ülke Doğan Gurubunun zihniyeti ne ise onun tam tersi bir noktada duruyordu!

İlk sonuçlar açıklanır açıklanmaz Hürriyet Gazetesinin internet sitesine girdim. Ki bunun başıma geleceğini bilmeme rağmen, ihmal etmiş, bilgisayarıma yedeklememiştim. Şu ‘Hürriyet yazarlarının il il seçim tahminleri’ni yayınladıkları bölüm sırra kalem basmıştı. Anlaşılan Fatih Çekirge durumu çakmış, bu ülkeden ne kadar kopuk bir ‘azınlık’ olduklarını kimse yüzlerine vurmasın diye, Hürriyet yazarlarının seçim tahmini saçmalığını ‘server altı’ etmiş, onun yerine Paris’te Son Tango filminin bayan oyuncusunun seks sahnesiyle ilgili demecini sürmanşete gömmüştü!

2007 Seçimleri’ne baktığımız an ilk çıkan sonuç budur. Türkiye, Hürriyet Gazetesi demek değildir, asla! İkinci sonuç ise, taşıma su ile ‘Cumhuriyet Mitingi’ değirmenine insan taşıyan zihniyetin oluşturduğu illüzyon sona ermiş, mum sönmüştür! Ve üçüncü çıkarsama… Herkesin bir muhtırası var ise, 22 Temmuz Pazar günü Türk halkı birilerine muhtıra vermiştir!

Sizi bilmem ama ben birkaç gün epey eğlenceli işler yapacağım. Doğan Grubu Medyası başta olmak üzere, bu ülkenin gerçekleriyle uzaktan yakından alakası olmayan yazar-çizer takımının seçim öncesi üfürmelerini okuyup, bir yerlerimle güleceğim. Ve fakat Cumhuriyet Gazetesi, İlhan Selçuk ve Emin Çölaşan için ayrı bir zaman ayıracağımdan emin olabilirsiniz.

Ve bir de başlık geliyor aklıma tabii:

Seçim bitti şimdi kıvırmalar!