Kaldırım yapmayan belediye öğrencilerin hayatını riske atıyor

Samsun'un Atakum ilçesi Ulusoy İlköğretim Okulu'nun çevresine, kaldırım yapılmaması sebebiyle her gün onlarca öğrenci araçlar tarafından ezilme tehlikesi geçiriyor.

Samsun’un Atakum ilçesi Ulusoy İlköğretim Okulu’nun çevresine, kaldırım yapılmaması sebebiyle her gün onlarca öğrenci araçlar tarafından ezilme tehlikesi geçiriyor.
Kaldırım yapılması ve okulun altındaki tali yolun trafiğe açılması için 3 ay önce Atakum Belediyesi’ne başvuran veliler, “Yapacağız” sözü almalarına rağmen bugüne kadar adım atılmadığını söylüyor. Veliler, çocuklarının sağlıklı bir şekilde okula gidip gelebilmeleri için belediyenin eksiklikleri biran önce tamamlamasını bekliyor.

Sorunun, öğrencilerin okul çıkışında yaşandığını ifade eden öğrenci velisi Hasan Yalçınkaya, bugüne kadar sayısız kaza atlatıldığını kaydetti. Caddenin araç trafiğine açık olmasının da ayrı bir risk taşıdığının altını çizen Yalçınkaya, “Sorun şu. Burası çok kontrolsüz. Okuldan çıkan öğrenciler, bir anda her tarafa dağılıyor. Dağılınca kaldırım olmadığı için park halindeki araçlar, geri geri gelirken öğrencilere vurabiliyor veya yoldan geçen araçlar çarpabiliyor. Güzelce kaldırım yapılırsa hiç olmazsa çocuklarımız evlerine rahatça geliş gidiş yapabilir. Yani belediye kaldırım yapmamakla, çocuklarımızın hayatını riske atmış oluyor.” dedi.

Okulun alt tarafındaki tali yolun açılması için Atakum Belediyesi’ne 3 ay önce başvurduklarını hatırlatan Hasan Yalçınkaya, “Yolun ya trafiğe kapatılmasını ya da kaldırım ve tali yolun yapılmasını istiyoruz. Tali yolumuzdan çocuklar rahatça geçebiliyor ama belediye burayı asfaltlamıyor. Bu nedenle çocuklar ana yola sevk etmek zorunda kalıyor. Bu kez de arabalar büyük sıkıntı. Belediyeye 3 ay önce başvurduk. “Tamam, yapacağız” dediler ama halen ses seda yok. Çok masraflı bir şey değil. Ne zaman yapılacak diye merakla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.