Kaliteli okul yarışmasına 28 il katılamadı

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilk kez ‘yılın en kaliteli okulu’ ve ‘yılın en kaliteli ekibi’ yarışması düzenledi.

Geçen yıl bütün vilayetlere duyurusu yapılan ve 2006 Ocak ayına kadar süre tanınan yarışma için 28 ilden çarpıcı bir cevap geldi: “Kalite yarışmasına katılacak düzeyde okulumuz yok.”

Söz konusu iller arasında Türkiye’nin ekonomik bakımdan iyi durumda olan vilayetleri de yer alırken liste şöyle oluştu: Adıyaman, Afyon, Amasya, Bilecik, Bitlis, Çanakkale, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Isparta, Kars, Kırklareli, Kırşehir, Mardin, Muş, Niğde, Ordu, Sivas, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Bayburt, Ardahan, Iğdır ve Düzce. Bunun yanında, Bilecik, Erzincan, Isparta, Niğde, Uşak ve Bayburt, kaliteli okulu olmamasına rağmen bazı okullarıyla yılın kalite ekibine seçilmeyi başardı. Yarışmayı “doğrudan sorunlarla yüzleşme” olarak yorumlayan Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, birçok ilde bakanlığın belirlediği kriterlere uygun eğitim yapılmadığının altını çizdi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de “Yarışmaya katılabilen diğer illerin 28 ilden bir farkı olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, yılın en kaliteli okulunu seçmek için 250 kişiyi eğitimden geçirmişti. Bunlar, geçen ekim ayında ilçelerde, kasım ayında ise illerde bir dizi kritere göre elemeler yaptı. Oluşturulan liste bu ay bakanlığa teslim edildi. MEB Yönetimi Değerlendirme ve Geliştirme Daire Başkanlığı’na illerden 54’ü takım, 52’si okul ve kurum olmak üzere toplam 106 rapor ulaştırıldı. MEB, önümüzdeki hafta Türkiye’nin en kaliteli 10 okulunu belirleyecek ve eğitim sezonu sonunda bu okulları ödüllendirecek.

Bakanlığın daha önce hazırladığı okul değerlendirme el kitabına göre seçilen okullarda bir dizi kriter dikkate alındı. Bu kriterler arasında ‘mezuniyet sonrası işe yerleştirilen öğrenci sayıları’ da var. Dikkat çeken diğer kriterlerden bazıları ise şunlar: Çalışanların memnuniyeti, kariyer geliştirme, okulun vizyon, misyon ve değerlerine ilişkin algılamalar, okulda bulunan araç gereç, öğretmene okul tarafından sağlanması gereken hizmetler.”

Bakanlığın kaliteli okulları belirlemesine eğitim sendikaları tepki gösterdi. Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı kaliteli okul yarışmasını “doğrudan sorunlarla yüzleşme olarak” yorumladı. Gündoğdu, birçok ilde Milli Eğitim’in belirlediği kriterlere uygun eğitim yapılmadığının altını çizerek, “Türkiye’nin tüm illerinde eğitimde genel ve yerel sorunlar olmak üzere çeşitli problemler yaşanıyor. Öğretmen açığı, derslik yetersizliği gibi genel sorunlar mevcut. Sadece 28 ilde değil Türkiye’nin tüm okullarında eğitim-öğretime katkısı olacak şartlar yok.”dedi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaadin Dinçer de “Eğitimin kalitesi olmaz, niteliği olur; nitelikli eğitim de nitelikli öğretmen ve okulların tüm ihtiyaçlarının giderilmesi ile olur.” diye konuştu. Dinçer, bakanlığın çalışmasını doğru bulmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Türkiye’de okullar arasında ciddi bir fark var. Toplum gelir düzeyine göre okullar yapılandırılıyor. Kaliteli okul yarışmasında seçilen diğer illerin de 28 ilden farklı olduğunu düşünmüyorum.”

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Erdoğan, “28 il için asla bu illerin okulları kalitesiz sonucu çıkarılmamalı çünkü eğitim kalitesini cetvelle,kilogramla ölçer gibi ölçmek doğru değil. Bu işin sonu Türkiye’nin en yakışıklı ,en güzel okulu yarışmasına dönüşebilir. Eğitimin kalitesinin hazırlanan 3-5 kriterlerle belirlenmesi zordur. Hazırlanan bu kriterlerle bir veri elde ederiz,resim çekeriz ama bu sonuçlara göre bu okul daha iyidir demek çok doğru değildir.” yorumunu yaptı.

Kaliteli kriterleri
Öğrenci memnuniyetleri
Dilek, öneri ve şikayetlerin dikkate alınması
Öğrenme/öğretme yöntemleri
Kantin, sosyal, kültürel, bilimsel ve sportif faaliyetler
Başarısızlıktan sınıf tekrarına kalan öğrenci sayıları
Sınıfını doğrudan geçen öğrenci sayıları
Bir üst okula yerleştirilen öğrenci sayıları
Çeşitli yarışmalarda alınan sonuçlar
Okulda üretilen projeler, kütüphaneden yararlanma
Öğrenci ve veliden gelen şikayet sayıları
Okulun diğer okullarla ve çevre ile olan ilişkileri

Listeye giren bazı iller
Adana: Yüreğir Karşıyaka Anadolu Tek. ve End. Lisesi
Ağrı: Ağrı Dağı Anadolu Lisesi
Ankara: Altındağ Aydınlıkevler Tic. Mes. ve And. İl. Lis.
Çankırı: Odalar ve Borsalar Birliği İlköğretim Okulu
Denizli: Serinhisar Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu
Diyarbakır: Şehit Namık Tümer İlköğretim Okulu
Giresun: Bulancak Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi
Gümüşhane: Mareşal Çakmak Anadolu Öğrt. Lisesi
Hakkari: Merkez Gazi İlköğretim Okulu
İstanbul: Zeytinburnu Tekstil Meslek Lisesi
İzmir: Menderes İlköğretim Okulu