Kalp krizi sizin de kapınızı çalabilir

Ailesinde kalp hastalığı öyküsü olanların mutlaka kontrolden geçmesi, kalıtsal özelliklere dikkat etmesi gerekiyor.

Esenler Hayat Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Şefi Uzman Dr. Ahmet Telis, ”Türkiye’de 2 milyon koroner kalp hastası var ve bu hastaların yılda 130 bini hayatını kaybediyor” diyor. Özellikle kalp hastalığı konusunda aile öyküsü olanların, ağır spor öncesi hekim kontrolünden geçmeleri son derece önemli. Şeker hastalığı ise damar sertliğine bağlı kalp hastalığı riskini 1.6 kat artırıyor.

RİSK TAŞIYOR MUSUNUZ?
Karın çevresinin erkeklerde 102 santimetre, kadınlarda 88 santimetrenin üzerinde olması kalp damar hastalığı riskinin arttığına işaret ediyor. Risk faktörlerinde kan basıncı değerlerinin de önemli olduğunu vurgulayan Telis, ”Yüksek kan basıncı, yıllarca belirgin bulgu vermeden seyredebilir ve damarlarla bazı organların yıpranmasına yol açar. İdeal kan basıncı 120/80 mmHg ve altındaki değerlerdir. Kan basıncında her 15 mm Hg’lık yükselmenin, ülkemizde koroner ölüm riskini iki kat artırdığı saptanmıştır” diyor. Türkiye’de gençler arasında kalp damar hastalıklarından ölüm oranının, yaşlı nüfusu olan toplumlardaki kadar yüksek olduğuna dikkati çeken Telis, ”Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında, koroner kalp hastalığına bağlı ölümlerde kadınlarda ilk sıralarda, erkeklerde ise ilk beşte yer almamız endişe vericidir” diyor.

KADINLAR TEHLİKEDE
Telis, kalp krizine yol açan ve değiştirilemeyen risk faktörleri arasında yaş, kalıtsal özellikler bulunduğunu ifade ederek, kadınlarda kalp damar hastalıklarının daha çok 50 yaş üzerinde veya menopoz sonrasında başladığını söylüyor. Bu arada, Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Türkiye’de koroner kalp hastalıklarından ölüm oranı, tüm ölümler içinde yüzde 43 oranıyla ilk sırada bulunuyor. Bu ölümlerin, önemli bir bölümü 41-58 yaş grubunda yer alan kadınlarda görülüyor. 40 yaş altında kalp krizi geçiren kişilerin ise yüzde 51’inin kan şekeri oranı yüksek çıkıyor.