Kalp krizine karsi alinabilecek önlemler

Bu kontroller sonrasinda kisiye fiziki durumuna göre jimnastik programi önerildigini ve gida diyeti uygulandigini anlatan Dr. Turanli, yaslanma çaginda birçok hastaligin ortaya çikabilecegine dikkati çekti. Bu hastaliklarin erken teshis edilmesiyle yaslanma döneminde ortaya çikacak sikayetlerin önüne geçilebilecegini belirten Dr. Turanli, “Nasil ki bir otomobil her yil bakimdan geçiriliyor ve böylece yüzlerce kilometre arizasiz kullanilabiliyorsa, insan vücudu da ayni sekilde, yasina uygun belirli kontrollerden geçirilince yaslanma devrini arizasiz geçirebilir’’ dedi.

Her gün 40 gram soya
Dr. Ismet Turanli, orta yas ve sonrasinda kalp krizi riskini azaltmak için öneride bulundu. Dr. Ismet Turanli, yaslilik devrinin sikintisiz geçirilmesi için su önerilerde bulundu: ‘’Her gün yaklasik 2 litre sivi alinmali. Meme kanserini önleyici etkisi oldugu bilinen soya günde en az 40 gram tüketilmeli. Prostata karsi kabak çekirdegi yenmesi etkili olur. Her gün 2 saat yürüyüs yapilmasi en ucuz ve pratik spordur. Spor salonlarindaki toplu jimnastik programlarina haftada en az 2 defa katilmak, yalniz spor olarak degil, ayni zamanda sosyal yönden de faydalar saglar.
Erkeklere de erkeklik hormonu olan testosteronun takviye edilmesi gerekir. Kirmizi biber, çikolata, muz gibi gidalarin alinmasinin endorfini yükseltecegi ve böylece mutlulugun artacagi bilinmektedir. Kirmizi etten kaçinilmali, bol sebze yenip, zeytinyagli Akdeniz mutfagi tercih edilmelidir.