Kalp krizinin yaş ortalaması düştü!

Daha çok gelişmiş ülkelerde orta yaş insanlarda görülen kalp krizine bağlı ölümler, son yıllarda Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde de hem çocuklarda hem de orta yaş grubundaki insanlarda sıklıkla görülmeye başlandı.

Kalp krizinin, gençlerde daha tehlikeli sonuçlar doğurduğunu belirten uzmanlar, yaşlılarda ana damar tıkanınca yan damarların devreye girdiğini ve kalbin kansız kalmadığını hatırlatarak, bu damarların ancak 50’li yaşlarda geliştiğini, gençlerde ise henüz tamamlanmamış olduğunu söylediler. Bu nedenle genç yaşta geçirilen kalp krizi, yaşlılara oranla daha öldürücü oluyor. Türk Kalp Vakfı Üyesi ve Medican Hastanesi Kardiyoloji Direktörü Prof. Dr. Muharrem Coşkun, Dünya Sağlık Örgütü’nün çocuklarda bir anda meydana gelen ve ölüme neden olan kalp krizini ani ölüm olarak nitelendirdiğini bildirdi. Türkiye’de her yıl 400-500 bin kişinin kalp krizi sonrası hayatını kaybettiğini dile getiren Coşkun bunların büyük bir kısmını da genç ve orta yaştaki insanların oluşturduğunu ifade etti.

Kalp krizi artışında sigara önemli etken:

Dünyada her yıl 35 milyon insanın bulaşıcı olmayan hastalıklardan hayatını kaybettiğini ifade eden Prof. Dr. Coşkun, “35 milyon insandan yüzde 16,7’si kalp hastalıklarından dolayı hayatını kaybediyor. Daha çok gelişmiş ülkelerde orta yaşlardaki insanlarda görülen kalp krizi hastalığı artık gelişmekte olan ülkelerde de görülüyor. Fast-food türü yiyeceklere yönelinmesi, tuz ve sigara kullanımının artması, doymuş yağ oranı içeren gıdaların fazlaca alınması kalp krizine davetiye çıkartıyor. Son yıllarda Türkiye’de sigara kullanımı 10’lu yaşlara kadar düştü. Bu tür etkenler çocuklarımızı da kalp hastası haline getirdi.” diye konuştu. Prof. Dr. Coşkun, kalp krizinin basketbol, hentbol ve futbol gibi sporları yapan gençlerde de çok fazla görüldüğüne dikkat çekti.

Beslenme alışkanlığı değiştirilmeli:

Özellikle çocuklarda görülen kalp krizi hastalığında risk faktörlerini azaltmak için beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Coşkun, “Doymamış yağ oranı içeren gıdalar tüketilmeli. Akdeniz diyeti adı verilen yeşilliklerin bol tüketilmesi gerekir. Genetik bir sorun veya doğuştan kalp rahatsızlığı olan çocukların mutlaka belirli aralıklarla doktor kontrolünden geçirilmesi gerekir. Çok iyi eğitim verilerek başta sigara olmak üzere eroin, uyuşturucu, alkol gibi maddelerden de çocuklar uzak tutulmalıdır.” dedi.

Bliniçsiz Spor kalp için tehlikeli:

Erciyes Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Namık Kemal Karayol da insanların bilinçsizce spor yapması, düzenli olmak yerine sadece akıllarına geldiğinde halı sahada futbol oynamaları ve kilo verme adına çeşitli spor uğraşlarını gerçekleştirmeye çalışmalarının, tehlikeli kalp ritim bozukluklarına neden olduğunu söyledi. Kalp krizi riskinin 10-20 yaş arasına kadar indiğine değinen Prof. Dr. Karayol, özellikle gençlerin fazla efor sarf edilmesi ile birlikte gelen göğüs ağrılarını mutlaka dikkate almaları gerektiğini vurguladı. Türkiye’de genç yaşlı her kesimden insanın büyük bir tutkusu haline gelen halı sahaların ciddi tehlikeleri de beraberinde getirdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Karayol, halı sahalarda spor yapmaya çalışan insanların genelde spor konusunda çok fazla bilgisi olmayan, antrenmandan yoksun kişiler olduğu söyledi.

Kalp krizini artıran nedenler

Yaygın olarak görülen kalp krizlerinde yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı gibi üç risk faktörünün oluşmasında en büyük rolü şişmanlığın oynadığını belirten uzmanlar, kalp hastalığının en büyük etkeni olan sigaraya hiç başlanmaması gerektiğini vurguluyorlar. Yapılan araştırmalar, aşırı yorgunluk, aşırı sıcak ve yüksek nem oranıyla aşırı soğukların da kalp krizi riskini artırdığını gösteriyor. Kalp krizi yaşının düşmesiyle sigara kullanma yaşının ilköğretim çağına kadar düşmesi arasında ilişki olduğu belirtiliyor. Amerikan tarzı fast food yiyeceklerin günlük yaşama çok fazla girmesinin de gençler arasında kalp ve damar hastalıklarının yaygınlaşmasına yol açtığı ifade ediliyor.

Kalp krizi belirtileri:

Kalp krizi geçiren hastaların çoğunda önceden kalp damarlarındaki dolaşım bozukluklarına bağlı olarak oluşan angina ve nefes darlığı ve halsizlik gibi yakınmaları oluyor. Santral göğüs bölgesinde aniden gelen ve ezici bir basınçla hissedilen, sabit, 20 dakika veya daha uzun süren, kola, omuza, boyuna, çeneye, sırt ortası ve mideye vuran göğüs ağrısı,

Aşırı terleme, Bulantı, Kusma, Şiddetli halsizlik, Korku,

Soluk, mavimsi gri deri rengi, Mavi tırnaklar ve nefes darlığı.

Nabız güçsüzdür ve kan basıncı düzensizdir. Kalp atımlarında düzensizlik görülebilir.

Çocuk yaşta kalp krizinden hayatını kaybedenler;

Kars’ta düzenlenen Okullar Arası Halk Oyunları Yarışması’nda sahnede kalp krizi geçiren 17 yaşındaki Burcu Bulut’un aşırı heyecana dayanamadığı bildirildi.

İzmir Bornova’da İsmet Sezgin İlköğretim Okulu öğrencisi 13 yaşındaki Yusuf Temurtaş, okul bahçesinde kalp krizi geçirerek öldü.

Kahramanmaraş’ta ilköğretim öğrencisi 14 yaşındaki Emine İnce, beden eğitimi dersinde geçirdiği kalp krizi sonucu can verdi.

İskenderun Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Bekir Kılınç, edebiyat dersinde kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Osman Hilmi Kalpaklıoğlu İlköğretim Okulu 4-B sınıfı öğrencisi 10 yaşındaki Gökhan Kalyoncu, Kayseri Atatürk Spor Salonu’nda, güreşçi arkadaşının antrenmanını izlerken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Kalbinizi korumak için:

Kalbi güçlendirmenin en ilginç yollarından biri kalb atış hızını artırmak. Kalb bu yolla şarj oluyor

1. Egzersizlerinizi çeşitlendirin: Egzersizleri tek tipe indirmek size zamanla sıkıcı geleceği gibi vücudunuzun yeteri ka­dar iyi çalışmasına engel olur. Bu nedenle yüzme ve koşma gibi tüm vücudunuzu ça­lıştıracak egzersizler tercih edin ve bir gün birini yapıyorsanız öbür gün diğerini seçin.

2. Tüketim alışkanlıklarınızı da yeniden gözden geçirin: Örneğin bol bol Zeytinyağı tüketin: Çünkü: Günlük tüketimlerinde kalo­rilerin yüzde 21’ini zeytinyağı gibi sağlıklı yağ kaynaklarından alan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma rizki yüzde 25 azalıyor. Patlıcan ceviz ve fasulye Tüketin: Patlıcan kilo aldırmaz, ayrıca / en az et kadar doyurucu bir besindir. En önem­li özelliği ise vücuttaki sodyumu temizleyerek tan­siyonu düşürmesidir. Ceviz: 22 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma daha çok çerez yiyen kişilerin kalp hastalığından ölme riskinin azaldığını gösterdi. Fasulye: Bol çinko tüketen kişilerin alyuvar sayısının yüzde 49 arttığı kanıtlandı. Bu oksijenin kanda daha iyi taşınmasını sağlar. En iyi çinko kaynağı kırmızı et, fasulye ve yumurtadır.

3. Yüzün: Yüzerken vücudunuzdaki tüm kaslar 3 aynı anda çalışır. Bir dakika yüzerek bir dakika bisiklete binmiş kadar kalori yakarsınız. Üstelik bi­siklete binmenin veya koşmanın neden olduğu ek­lem rahatsızlıkları da yaşanmaz.

4. Ağırlık kaldırın: Harvard Üniversitesinde yapılan araştırmalar haftada 30 dakika boyunca ağırlık kaldırmanın kalp hastalığı riskini yüzde 23 azalttığını gösterdi.

5. Saunaya girin: Japon bilim adamları günde 15 dakika saunaya girmenin dolaşım sistemine iyi geldiğini ve kan akışını düzenlediğini kanıtladı.

6. Sevdiklerinize dokunun: İnsanlar sev­dikleri kişilerle temas ettiklerinde tansiyon­ları düşer ve kalp atış hızları düzene girer.

7. Egzersiz yaparak kalbinizi büyütün: Egzersiz yaparak kalbinizin boyutlarını yüzde 30-40 daha büyük hale getirebilirsiniz. Bu da vücudunuza daha çok kanın daha az enerji harcanarak yollanacağı anla­mına gelir, kalp atış hızınız azalır. 8. Daha az oturup daha çok gezin veya ayakta durun: Koltukta oturup televizyon izleyerek geçirdiğiniz zamanı da­kika azaltın, bunun yerine gezme ve ayakta durma sürenizi uzatın.