Kalsiyum ve D vitamini tabletlerinin yararı çok az!

Yedi yıl süren ve 50 yaş üstü sağlıklı kadınlar arasında yapılan geniş çaplı bir araştırma kalsiyum ve D vitamini alımının osteoporoz; yani kemik erimesi riskini azaltmadığını ortaya çıkardı.

Amerikan Kadın Sağlığı İnisiyatifi tarafından kalsiyum ve D vitamini kullanımının gerekliliği hakkındaki inanışların doğruluğunu araştırmak için yapılan ve 7 yıl süren araştırmaya göre kalsiyum ve D vitamini alımının ayrıca kolorektal kanseri de önlemediği ve aksine böbrek taşı oluşumunu artırdığı belirtildi. New England Journal Medicine tıp dergisinde görüşleri yayınlanan osteoporoz uzmanları tüm dünyada menopozla birlikte kalsiyum ve D vitamini alımının osteoporoza karşı bir sigorta gibi algılandığını belirterek; “Asıl önemli olanın sağlıklı kadının ne yapması gerektiğidir.” dedi. Çalışmayı yürüten bilim adamları rastgele seçilen 50-79 yaş arası kalsiyum ve D vitamini alan deneklerde kalça kemiği yoğunluğunun ancak yüzde 1 arttığını gözlemledi. Bu yeni çalışmaya katılan rastgele seçilmiş deneklere günde 1000 mg kalsiyum ve 400IU D vitamini 7 yıl boyunca verilerek gözlendi. Araştırmacılar kemik yoğunluğu kemik kırılması ve kolorektal kanser açısından katılımcıları takip ettiler. Araştırmada 60 yaş üstü kalsiyum ve D vitamini alan kadınlarda kemik kırıklarının yüzde 21 azaldığı görüldü.

50 yaş üstü çoğu kadının zaten güneş ışığı ve normal beslenme ile yeterli kalsiyum ve D vitamini aldığı belirtilen yazıda ayrıca bunun ilaçla alınmasına gerek olmadığına dikkat çekiliyor. Büyük ilaç firmalarının özellikle ABD gibi koruyucu hekimliğin çok daha önem kazandığı ülkelerde bunu kullanarak anlamı olmadığı halde milyar dolarlık bütçeden pay almasının gereksizliğine işaret ediliyor. Yani iyi beslenerek de yeterli kalsiyum ve D vitamini alınarak devletlerin ilaç firmalarına kaynak aktarımının önüne geçilebilir.

Çalışmanın proje sorumlusu Dr. Jacques Rossouw, “ikincil analizlerin genişletilerek yapılacağını” söylerken, çalışma direktörü Dr. Elizabeth G. Nabel “tüm sonuçlara dayanarak yine de 60 yaş üstü kadınların kalsiyum ve D vitaminini sağlıklı kemikler için alması gerektiğini; ancak diğer kadınlar için bu kadar kesin olmadığını ifade etti.

Dr. E. Kübra Okur Kavak