Kamkat hem vitamin deposu hem süs bitkisi

Minyatür portakal olarak da bilinen kamkat, hem vitamin kaynağı hem de süs bitkisi olarak kullanılıyor.

C vitamini bakımından zengin olan kamkat, kabuğu ile beraber yenildiği takdirde gribal enfeksiyon hastalıklarını önlemede önemli rol oynuyor.

Türkiye’de pek fazla bilinmeyen bu küçük mücevherin AR-GE çalışmaları Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) tarafından yürütülüyor. Enstitü Müdürü Dr. Suat Yılmaz, kamkatın Türkiye’de daha çok süs bitkisi olarak tercih edildiğini söylüyor.

BATEM, kamkatı yetiştirip hem turistik otellere fidanını 20 ile 40 YTL arasında satıyor, hem de üretiminin yaygınlaştırılması için saha çalışması yapıyor. Ticari amaçlı olarak da sadece Rize’de Nail Topçu tarafından yetiştirilen kamkatın Türkiye’de besin değeri pek bilinmiyor.

Küçük çaplı bir üretim yaptığını ifade eden Topçu, bilimsel araştırma yapılması halinde rağbet görebileceğini belirtiyor. Tabiattaki bitkilerin büyük çoğunluğu insanoğluna şifa dağıtırken kamkat gibileri hem şifa dağıtıyor hem de çevreyi süslüyor. Dünyada kabuğuyla yenilen tek narenciye çeşidi olan kamkat, meyvelerini yıl boyunca üzerinde bulundurması ve yavaş büyümesi nedeniyle peyzaj mimarisinin vazgeçilmez malzemeleri arasında yer alıyor.

Yediveren özelliği ile de çiçeğini sürekli yenileyerek üzerinden meyve hiçbir zaman eksik olmuyor. Sık dalları ve altın sarısı meyveleriyle turistik oteller, alışveriş merkezleri ve plazalara renk katıyor. Meraklılar tarafından da evlerin balkonunda yetiştiriliyor.

Çinlilerin ‘altın portakal’ diye adlandırdığı kamkat, düzenli aralıklarla çiçek açtığından dolayı çevreye hoş bir koku yayıyor. Meyveleri toplanmadığı takdirde bir yıl boyunca bitki üzerinde kalabiliyor. Dünyada Çin, Japonya, Amerika, Kolombiya, Brezilya ve Hindistan’da yetişen kamkat, Türkiye’de Antalya ve Rize yörelerinde bulunuyor. Türkiye’de bilimsel araştırma yapılamadığı için süs bitkisi dışında nasıl değerlendirileceği bilinmiyor.

Meyveleri bahar aylarında yeme olgunluğuna erişiyor. Reçel ve marmelatın yanında değişik aroması nedeniyle meyve suyu ve sos olarak kullanılıyor. Yetiştirilmeye başladıktan bir yıl sonra meyve vermeye başlayan kamkatın boyu 2 metreye kadar çıkıyor.

United States Department of Agriculture’den alınan değerlere göre;

100 Gram Kamkat’ın Gıda Değeri

Ascorbik Asit 151 mg

Demir 1,7 mg

Fosfor 97 mg

Kalori 274

Kalsiyum 266 mg

Karbonhidratlar 72,1 g

Potasyum 995 mg

Protein 3,8 g

Riboflavin 0.40 mg

Sodyum 30 mg

Thiamine 0,35 mg

Vitamin A 2.530 I.U

Yağ 0,4 g