Kamu çalışanları ayaklandı!

Yunanistan'da kamu çalışanları, hükümetin bütçe açığının kapatılması çalışmaları çerçevesinde uygulamaya koyduğu ekonomik önlemleri protesto için gösteri düzenledi.

Başkent Atina’da kent merkezinde toplanan göstericiler, Omonia Meydanı’ndan Yunanistan Parlamentosunun da bulunduğu Sindagma Meydanı’na doğru protesto yürüyüşü yaptılar.

Parlamento binası önünde çeşitli sloganlar atan gruptan kopan bazı kişilerin güvenlik ekiplerine taş ve benzeri cisimlerle saldırmaları üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

Polisin olaylarla ilgili olarak bir kişiyi gözaltına aldığı açıklandı.

Atina Üniversitesi önünde de bir grup gencin gösteri düzenlediği, bölgede geniş güvenlik önlemleri alındığı kaydedildi.

Bu arada, ekonomik önlemleri protesto etmek üzere Elektrik Dairesi (DEİ) çalışanları da bugün 48 saatlik greve başladı.

Grev süresince ülkede kısa süreli elektrik kesintileri olabileceği bildirildi.

Çalışanlar, geçen haftalarda da başta Atina olmak üzere birçok kentte çeşitli protesto gösterileri düzenlemişlerdi.

EKONOMİK ÖNLEMLER

Yunanistan’da ekonomik önlem paketinin ”halkı yoksulluktan sefalete götüreceği” görüşünü savunan çalışanlar, ”Bütçe açığına zengin hayatı sürenlerin neden olduğunu, onların yerine bedeli kendilerinin ödemeyeceğini” belirterek, hükümet önlemleri geri çekinceye kadar protestolarını sürdürmekte kararlı olduklarını duyurmuşlardı.

Ekonomik önlemler, kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti, KDV’nin yüzde 21’e yükseltilmesi, ödeneklerde yüzde 12 kesinti, emekli maaşlarının 2010 yılı süresince dondurulması, akaryakıt fiyatlarına 3 ila 8 cent zam, alkollü içeceklerde yüzde 20, sigarada ise yüzde 65 oranında ek vergi uygulaması ve tutarı 35 bin avroyu aşan, araba ve yat alımlarını da içeren lüks harcamalara özel ek vergi konulmasını kapsıyor.

Önlemler çerçevesinde Yunanistan’da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşında yüzde 30, paskalya ile yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerde ise yüzde 30 oranında kesinti yapılması, halkın ”ayağa kalkmasında” ilk nedeni teşkil ediyor.