Kamu çalışanları bunu bekliyor!

Kamuda çalışanlar yüzbinlerce kişi, bu tasarıyı bekliyor.

Sadettin Orhan’ın yazısı…

Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesi, kamu personeli olarak çalıştırılacakların statülerini belirliyor. Söz konusu maddenin (A) fıkrasına göre istihdam edilenler öteden beri bildiğimiz klasik memurları ifade ediyor. (B) fıkrasına göre çalıştırılanlar ise ‘sürekli sözleşmeli’ olarak tanımlayabileceğimiz bir statüdeler. Kamuoyunda 4/B’li olarak ifade edilen bu kesim, pek çok bakımdan kadrolu memurlarla eşit olmakla birlikte aylıksız izin, atama-nakil ve yıllık 30 günden fazla istirahat gibi konularda dezavantajlı durumdalar.

4/B’li personel istihdamında 70 bin öğretmen ile rekor Milli Eğitim Bakanlığı’nda. Bunu takiben Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer kurumlar geliyor. 2010 itibarıyla toplam 4/B’li personel sayısının 200 bini aştığı tahmin ediliyor. 4/B’lileri en fazla gündeme getiren sorun, Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki eş durumundan tayin ve nakil işleri. 4/B’li öğretmenler, atama ve nakil konularında kadrolu arkadaşlarına göre oldukça zor şartlara tabiler. Bu da aynı işi yapan ve aynı kariyeri paylaşan meslektaşlar arasında önemli bir adaletsizliği netice veriyor.

4/B’lilerle ilgili en fazla sorun Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yaşandığından, Bakanlık bu sorunun aşılabilmesi için Maliye Bakanlığı’na bir tasarı gönderdi. Maliye uygun görüş verirse konu Bakanlar Kurulu’na gelecek ve olur verilirse Meclis’e sevk edilecek.

Aile dramları yaşanıyor

Kadro bekleyen 4/B’li çalışanlardan gelen mailler bu köşeye sığmaz. Aslında örnek olarak bir tanesini yayınlamak isterdim. Fakat tek bir örnek vereyim; M.D. isimli bir bayan öğretmen, Ankara’da görev yapmakta olan eşinin yanına tayin istiyor ve 4/B’li olduğu için gelemiyor. Yaklaşık bir buçuk yıl süren çabanın ardından bir sonuç alamayınca çareyi -çocuk sahibi olmadan- ayrılmakta buluyorlar. Daha bunun gibi pek çok aile dramı aktarılmış. Tamamının doğruluk derecesi nedir bilemiyorum. Ancak anlatılan mağduriyetlerin onda biri bile doğruysa, MEB’in öncülüğünde hazırlanan bu tasarının bir an önce kamuda çalışan bütün 4/B’lileri kapsayacak şekilde yasalaşması gerekiyor.

BUGÜN