Kamu kurumları da çevre cezası aldı

Çevreyi kirleten bazı kamu kurumlarının ceza aldığı ortaya çıktı. İzmir Bornova Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, koruma altında olan yasak bölgelere çöp, toprak, taş ve çeşitli atık dökerek çevreyi kirleten kamu kurumlarına para cezası kesmiş.

Koruma Başkanlığı’nın ceza kestiği kurum ve kuruluşlar arasında İzmir Büyükşehir, Bornova ve Buca belediyeleri ile Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, PTT Baş Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Ege Üniversitesi ve polis okulu bulunuyor. Kesilen ceza miktarı 128 YTL’den başlayarak bin YTL’ye kadar çıkıyor.

Koruma Başkanlığı, Buca Belediyesi’ne çiftçi arazisi olan koruma altındaki yasak bölgeye taş ve çakıl döktüğü için bin YTL, PTT Baş Müdürlüğü’ne çöp döküp çevreyi kirlettiği için 624 YTL, DSİ 2. Bölge Müdürlüğü’ne de yasak bölgeye çöp dökerek 4081 Sayılı Çiftçi Mallarını Koruma Kanunu’nu ihmal ettiğinden dolayı 622 YTL para cezası kesti.

Koruma Başkanlığı bunların yanı sıra Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nü harfiyat döküp çevreyi kirletmesin dolayı 624 YTL para cezası keserken, Bornova Belediyesi’ni de araziye hayvan pisliği ve toprak döktüğü için üç defa ayrı ayrı 303 YTL’lik para cezası uygulamış.

Çevreye en çok duyarlı olaması gereken kamu kurumlarının ceza almasının dikkat çekici bulduğunu belirten Bornova Çiftçi Malları Koruma Başkanı Abdullah Tümbelekçiler, kamu kurum ve kuruluşlarının aslında suçlu olmadığının altını çizdi.

Tümbelekçiler, bu durumu şöyle izah etti: “Suçu işleyen araç sürücüsü oluyor. Araç sürücü ‘kimse görmez’ diyerek kısa sürede işini bitirmek için koruma altındaki yasak bölgelere atığını döküyor. Bizim personelemiz bunu tespit ediyor ve bağlı olduğu kuruluşa ceza yazısını görderiyoruz. O kuruluş da bu suçu işleyen kişiden para cezasını tahsis ederek bize ödüyor. Şu ana kadar kestiğimiz bütün cezaların parasını tahsil ettik. Eğer atığı dökeni tespit edemezsek, bu atığı kendimiz temizlemek zorunda kalıyoruz. Çünkü orası bizim korumamamız altında.”

Kestikleri ceza miktarlarının caydırıcı olduğunu vurgulayan Tümbelekçiler, sık sık tehdit aldığını da ifade etti.

Türkiye genelinde 580 tane Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı olduğunu belirten Bornova Çiftçi Malları Koruma Başkanı Abdullah Tümbelekçiler, Bornova’da 14 personel ile 40 kilometrelik alanda çiftçinin arazisini koruduklarını söyledi.

Her personelin günde en az 5 kilometre yürüyerek kendisine zimmetlenen araziyi kontorol altında tuttuğunu dile getiren Tümbelekçiler, “1.5 yıl önce göreve geldim. Kendi yağımız ile kavruluyoruz. Personelimin giysi, silah ve her türlü ihtiyacı ile maaşanı, kestiğimiz ceza ve üye aidatlarından karşılıyorum. En az maaş alan personele 490 YTL veriyoruz. Hepsinin sosyal güvencesi var. Büromuzun her türlü giderini yine bu paralardan karşılıyoruz.” dedi.

Çiftçi Malları Koruma başkanlıklarının hala 1941 yılında çıkan 4081 Sayılı Çiftçi Mallarını Koruma Kanunu ile yönetildiğini dile getiren Başkan Tümbelekçiler, “Kanuna göre kolulluk görevlilerimizin silah, giysi ve maaşları devlet tarafından verilmesi gerekiyor. Ama bu kanun şu anda uygulanmıyor. Ekili, dikili veya kendiliğinden yetişen bütün bitkiler, Orman Kanunu kapsamına girmeyen ağaçlar ve ağaçlıklar, ziraatte kullanılan veya ziraatle alakalı olan her nevi menkul ve gayrimenkul mallar, su arkları, çit, duvar, tarla ve bahçe yollarını korumakla yükümlüyüz. Bu kadar yükümlülüğü olmasına rağmen devletten hiç bir destek alamıyoruz. Ama personelimiz hakkında herhangi bir işlem uygulanacaksa, devlet memuru statüsünden işlem yapılıyor.” diye konuştu.

Tümbelekçiler, görevlerini daha iyi yapabilmeleri için kanunda düzenlemelerin yapılması gerektiğinin altını çizdi.