Kamu-Sen karikatürleri mektupla protesto edecek

Türkiye Kamu-Sen, İslam dünyasını rahatsız eden ve protestolara neden olan karikatürleri yayınlanlayan basın kuruluşlarına protesto mektupları gönderme kampanyası başlatma kararı aldı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, İslam dünyasını rahatsız eden ve birçok ülkede protesto gösterilerine neden olan karikatürleri yayınlayan yabancı basın kuruluşları ile bu yayınlara göz yumarak yapılan hakarete üstü kapalı destek veren ülkeleri protesto etmek için mektup kampanyası başlatıldığı açıklandı.

Açıklamada, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kınama mektuplarının, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalar, sendika şubeleri ve üyeleri aracılığıyla, sözkonusu yayınları yapan basın kuruluşları ile bu ülkelerin büyükelçiliklerine gönderileceği ifade edildi.

Faks ve e-mail aracılığıyla gönderileceği belirtilen sözkonusu mektupta, şu ifadelere yer verildi: ”Sayın yetkili; Peygamberimiz Hz. Muhammed’e hakaret ve Müslüman inançlarına dönük aşağılama unsurları bulunan karikatürleri yayımlayan ve bu tür yayınlara destek olan tüm yetkilileri protesto ediyoruz. İfade özgürlüğü kisvesi altında izin verdiğiniz bu yayınların biz Müslümanların mukaddes değerlerine saldırıdan başka bir amacı yoktur. Savunduğunuzu iddia ettiğiniz hiçbir değere de saygınızın olmadığını, böylece ispat etmiş oldunuz. Biz biliyoruz ve siz Avrupalılar da unutmayın ki, insan onuruna hak ve özgürlüklere, adalet ve vicdana dair birçok şeyi Hz. Muhammed ve O’nun yolundan giden Müslümanlardan öğrendiniz. Kuran, bize ‘Hiç kimsenin inançları ve kutsallarına hakaret etmeyin. Zalimlerden başka düşmanlık yoktur’ der ve bizi insan olmak için çaba göstermeye çağırır. Bizler de sizleri, savunduğunuz insan hakları felsefesine uygun olarak inançlarımıza ve kutsallarımıza saygı göstermeye ve insan olmaya davet ediyoruz.”