Kamu-Sen’in aklından geçen zam

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, yaklaşan seçimler öncesi hükümete seslenerek Mart 2007'den itibaren uygulanmasını istediği zam rakamanı açıkladı.

Türkiye Kamu -Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, yaklaşan seçimler öncesi hükümete seslenerek, “Gelin imkanları zorlayın ve Mart 2007’den itibaren en düşük memur maaşına 300 YTL’den başlayıp üst kademelere doğru azalarak yansıyacak zam yapın” dedi.

Ankara Dedeman Otel’de düzenlenen Türkiye Kamu Sen Başkanlar Kurulu toplantısına katılan Akyıldız, toplantının açılış konuşmasında hükümeti eleştirdi. Akyıldız, hükümetin 2006 yılı için yaptığı ekonomik tahminlerin tutmadığını ve memurlara yapılan yıllık yüzde 5’lik zammın enflasyona yenik düştüğünü belirterek, “Siyasi iktidar, memur maaşlarını 6 ay gecikmeyle enflasyona endekslemiştir. Bu da, 6 ay boyunca maaşı eriyen memurun 6. ayın sonunda ancak enflasyon kadar yanı 0 zam alması anlamına gelmektedir” dedi.

Hükümetin, toplu görüşmelerde kabul ettiği birçok konuyu protokol metnine dahil etmeyerek kurnazlık yapmaya çalıştığını savunan Akyıldız şunları kaydetti: “Memur temsilcileri ile toplu görüşmeleri yürüten ilgili bakan, memurların yarısının kayıtlı üyesi olduğu, kanunlarla 2.5 milyon kamu çalışanını temsile yetkili kılınmış sendikaları ciddiye almadığını söyleyebilme cüreti göstermiştir. Mevcut iktidar, demokrasiyi iktidara gelebilmek için araç olarak kullanmış, iktidarını koruyabilmek için ise diktatörlüğü tercih etmiştir. Son dönemde 147 bin kamu çalışanı özelleştirmeler nedeniyle mağdur olmuştur. Hükümetin haksız uygulamaları nedeniyle şu anda 30 bin kamu çalışanı hakkını mahkemeler aracılığıyla arıyor.”

Bir gazetecinin, ”MİT Müsteşarı Emre Taner’in açıklamaları ve Kerkük’te yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini” sorması üzerine Akyıldız, “MİT Müsteşarı’nın açıklaması, Türkiye’de ilktir. Bunun değerlendirilmesi ilk önce siyasetçiler tarafından yapılmalıdır. Kerkük ve Irak meseleleri yeni mi ortaya çıktı? Türkmenlerle ilgili, başında ABD’nin bulunduğu ağır bir zulüm harekatı sürdürülüyor. Telafer’de yaşayan 300 bin Türkmen’den geriye 50 bin kaldı. Kerkük, kürtleştirilmek isteniyor. Bu yeni değil ama sanırım Sayın Başbakan olayı yeni hatırladı. Bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz” şeklinde konuştu.