Kamuya nükleer yolu

Nükleer Santral Yasa Tasarısı, nükleer santrali kamunun da yapabilmesine olanak sağlanacak şekilde değiştirilerek, Meclis Sanayi Komisyonu’nda kabul edildi.

Sadece özel sektör tarafından yapılması öngörülen nükleer santralde, yasa tasarısında değişikliğe gidilerek kamunun da nükleer santral kurmasının yolu açıldı. TBMM Sanayi Komisyonu’nda dün ele alınan nükleer santral kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, nükleer santralı kamunun da yapabilmesine olanak sağlayacak şekilde değiştirilerek kabul edildi. Tasarının önümüzdeki haftalarda TBMM Genel Kurulu’nda ele alınması bekleniyor. Enerji Bakanı Hilmi Güler, seçimlerden önce firmalardan teklif alacaklarını açıklarken, düzenlemelere göre, özel sektöre 15 yıl alım garantisi veren hükümet, buna rağmen teklif gelmemesi durumunda devreye girerek, santralı kamuya yaptıracak. Bunun için Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) bünyesinde yeni bir KİT kurulucak ve bu şirkete yabancılar da ortak olabilecek. Hükümet, yasanın çıkmasının ardından maliyeti 7.5 milyar dolar, toplam kurulu gücü 5 bin MW olacak üç nükleer santralı 2012 yılında devreye almayı hedefliyor.

YERLİ KÖMÜRE ALIM GARANTİSİ

Öte yandan, Enerji Bakanı Hilmi Güler nükleer yasa tasarısına eklenecek maddeyle, yerli kömürle elektrik üretecek 1000 megavatın üzerindeki santrallere alım garantisi getireceklerini açıkladı. Güler, enerji sektöründe kamunun yeniden ağırlık kazanmasının önünü açacak bu karar doğrultusunda, öncelikle mart sonunda teklifleri alınacak Afşin-Elbistan C ve D santral yapım ihalelerine alım garantisi getirileceği bilgisini verdi.