Kamyon ihbarını yapan ‘Mehmet Ali’ymiş

Ankara'yı karıştıran cephane yüklü kamyonla ilgili belgelere ulaşıldı.

Ankara’yı karıştıran bomba yüklü kamyon olayını Mehmet Ali rumuzunu taşıyan bir e-mail ihbarı başlattı. NTV’nin tam metnine ulaştığı ihbar maili 10 Mart tarihinde saat 15.57.17’de Ankara Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’ne gönderildi.

Konu bölümündeki “çok önemli lütfen bakınız” ibaresi dikkat çekiyor:

“06 BJ 9915 plakalı MAN kamyona dikkat!!! Ankara Seferberlik Tetkik Kurulu ve ‘Kozmik Oda’da yapılan aramalardan sonra Seferberlik üyeleri telaşa düştü.

Ankara Seferberlik Tetkik Kurulu kullanmış olduğu sivil personelden bütün kirli silahları birer birer toplayarak Ankara’ya getirtiyor.

Az önce Afyon’dan yola çıkan ve Ankara’ya gelecek olan 06 BJ 9915 plakalı Man kamyona uzun namlulu silahları olan şahıslar nezaret ediyor.

Polis uygulamasından kurtulmak için araca subay kimliği taşıyan silahlı bir kişi bindirildi. Bu aracı mutlaka kontrol edin ama dikkatli olmalısınız. Çünkü siahlara nezaret eden uzun namlulu silah taşıyan kişi gerekirse çatışmaya girmeye de hazır olacak.

Sevkıyatın ilk durağı Ankara, silahlar burada elden geçirildikten sonra namlulaları temizlenecek, seri numaraları değiştirilecek.”

TRT 2 HAKLI ÇIKTI

Altında Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Servet Yörük’ün imzası bulunan ve Destek Grup Komutanlığı’na hitaben yazılan 4 Mart 2010 tarihli sevkıyat belgesinde ise şu ifadeler yer aldı:

“Seri numarasız el bombalarına seri numarası verilmesi faaliyeti kapsamında ilgi A gereği Mühimmat Ana Depo Komutanlığı/Yahşihan/Kırıkkale’ye tesliminin sağlanması maksadıyla Güllük Milas’taki Genelkurmay Özel Kuvvetler Destek Grup Özel Eğitim Merkez Takım Komutanlığı envanterindeki mevcut el bombalarının tümü Oğulbey Kışlası’na nakledilecektir.”

Olayın ortaya çıktığı ilk dakikalarda kamyonun Muğla’dan Ankara’ya silah ve mühimmat taşıdığı, araçta 900 el bombasının bulunduğu ve bombaların seri numaralarının silindiği yönünde iddialar gündeme gelmişti.

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, e-maili gönderen kişinin kimliğini araştırıyor. İhbarcının kamyon ve mühimmatla ilgili bu kadar ayrıntılı bilgiye hangi yoldan ulaştığı da başsavcılıkça incelenecek. Aynı kapsamdaki bir soruşturmayı Genelkurmay’ın da kendi içinde yürüttüğü öğrenildi.