Kamyonetle at taşırken yakalandılar

Adana'nın Ceyhan ilçesinde, sevk belgeleri sahte olduğu tespit edilen ve kamyonetle 7 atı taşırken yakalanan 3 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

Edinilen bilgiye göre, son zamanlarda bölgede, yemeklerde at ve eşek eti kullanıldığı yönünde yoğunlaşan iddialar üzerine denetimleri sıklaştıran polis ve zabıta ekipleri, D-400 Karayolu Bölge Trafik Kavşağı’nda Adana’dan Şanlıurfa’ya giden 01 ZY 849 plakalı kamyoneti durdurdu.

Kamyonetin kasasında, Belediye veterineri Kemal Demir’in tespitine göre 10 yaşın üzerinde olduğu anlaşılan 7 at bulunduğu görüldü. Yapılan araştırmada, atlarla ilgili sevk belgesinin sahte olduğunun belirlenmesi üzerine yasal işlem yapıldı ve para cezası uygulandı.

Yetkililer, kamyonette bulunan İbrahim D. (29), İbrahim Y. (20) ve Yasin K’nın (30), Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden satın aldıkları 8 atı, Adana’ya götürdüklerini ve birini burada sattıklarını söylediklerini kaydetti.

Atlardan birinin, Adana’da satıldığı yönündeki bilginin değerlendirildiğini ifade eden yetkililer, atların sahiplerinin ”bunlar yarış atı” şeklinde kendilerini savunduklarını, ancak bu konuda da ellerinde bir belge bulunmadığını söyledi.

Kaçak kesim olaylarında suçüstü yapılması durumunda konunun adli yönünün bulunduğunu ifade eden yetkililer, atların Tarım İlçe Müdürlüğü yetkililerine teslim edildiğini ve Suruç İlçe Tarım Müdürlüğüne sevk edileceklerini bildirdi.