Kamyonun altında kalan Canan’ın ayakkabıları sahipsiz kaldı

Gaziosmanpaşa'da evinin önünde arkadaşlarıyla oyun oynayan küçük kız çocuğu, yolda süratle seyreden kamyonun altında kaldı.

Habipler Merkez Mahallesi’nde oturan ilköğretim okulu 3. sınıf öğrencisi Canan Kılıç, okul çıkışı oturdukları gecekondunun önünde arkadaşlarıyla oyun oynamaya başladı. Küçük kız arkadaşlarının yolun karşısına koştuğunu görünce onlara katılmak için yola bakmadan sokağa fırladı. Habipler’deki taş ocaklarına yük almaya giden ve süratli olduğu iddia edilen bir kamyon, yola çıkan Canan’ın son anda farkederek durmak istedi. 34 AV 7913 plakalı kamyonun sürücüsü fren yapmasına rağmen küçük Canan’ı tekerlekleri altına alarak ezdi. Kanlar içinde kalan kızı görünce korkup kaçmak isteyen kamyon sürücüsü yanındaki arkadaşının tepki göstermesi üzerine Canan’ı aracına alarak hastaneye götürdü. Hastane önünde polise yakalanacağından endişelenen sürücü kızı acil servise götürmeyip bir taksiye bırakarak kaçtı. Taksici tarafından hastaneye sokulan Canan durumu ağır olduğu için hemen başka bir hastaneye sevkedildi. Küçük Canan’ın böbrek hastası olduğu öğrenilen annesi ve olay sırasında işte olan babası da hemen hastaneye koştu.

Olay sonrası kamyon sürücüsünün küçük kızı hastane önünde bırakıp kaçmasına ve aynı sokakta daha önce de ölümlü kazalar olmasına sinirlenen mahalle halkı yol kapattı. Mahalle sakinleri taş ocaklarında çalışan kamyonların kendi caddelerini kullandıklarını ve sürekli sürat yaptıklarını iddia etti. Vatandaşlar olay sonrası yolun kapatıldığını gören bir taş ocağı sahibinin kendilerini ölümle tehdit ettiğini öne sürerek, şahsın yanlarına gelmesini istedi. Küçük kızın naylon çizmeleri ise kazanın bulunduğu yerde yol üzerinde kaldı.

Polisin tüm uyarılarına rağmen yol açılmazken, özellikle taşocağı sahibi tarafından tehdit edildiği öne sürülen kadınlar yaşananlara isyan etti. Daha önce de bu yolda defalarca ölümlü yaralamalı kaz meydana geldiğini belirten kadınlar, “Biz zaten bu ocakların tozunu yutuyor ve hasta oluyoruz. Kamyonlar aşağıda bulunan başka bir yolu kullanmak varken burayı kullanıyorlar. Bu kaza son olsun istiyoruz.” sözleriyle yaşananları protesot etti. Habipler A1 Caddesi yaklaşık 4 saat trafiğe kapalı kaldıktan sonra polisin çabaları sonucu trafiğe açıldı.

Bu arada hastaneye götürülen küçük Canan’ın kamyonun altında ezilen iki ayağı kesildi. Küçük Canan’ın halen yoğun bakımda yaşam mücadelesi vermesi küçük kızın babası Yalçın Kılıç ve akrabalarını gözyaşlarına boğdu. Baba Kılıç, kızına çarpıp hastane önünde bırakan sürücüye isyan ederken, anne Fatma Kılıç, “Yavrumu yarım bıraktılar. Nasıl kıydınız.” diyerek ağladı.