Kan verin hayat kurtarın!

Türkiye Kızılay Derneği, isteyenlerin 23-24 Kasım tarihlerinde Kozan'da belediye sağlık ocağında kan bağışında bulunabileceğini bildirdi.

“Kan verin hayat kurtarın” sloganı ile yapılan kan bağışı kampanyasında, ilk defa kan bağışı yapan ve yaşı 18’den küçük ya da 65’ten büyük olanlar, dövme yaptıranlar, akapunktur vb. tedavi görenler, 50 kg altındakiler, alkollü olanlar, son 3 gün içerisinde ilaç alanlar ve diş çektirenler, son 2 ay içinde hayvanlar tarafından ısırılanlar, son 1 yıl içinde kulak deldiren veya delici metal taktıranlar, son 1 ay içerisinde enfeksiyon tedavisi görenler ve aşı yaptıranlar, son 1 yıl içinde frengi tedavisi görenler ve doğum yapanların kan bağışı kabul edilmeyecek.

Kan bağışında bulunacaklara, ücretsiz olarak Aids, Hepatit ve Freni ile kan gurubu testi yapılacağı bildirildi.

Kızılay Kan Merkezi yetkilileri, kan vermenin kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kandaki yağ oranını düşürdüğünü, baş ağrısı, stres, kaşıntı, tansiyon, alerjik reaksiyonlar ve yorgunluğa iyi geldiğini, kan bağışladıktan sonra vücutta yeni kan hücreleri oluştuğu için kişinin canlılık kazandığını bildirdi.